Ceny nových osobních aut půjdou nahoru

Ceny nových osobních aut letos vzrostou až o deset procent, vyplývá z informací jednotlivých značek. Od začátku roku již cenová hladina u jednotlivých značek stoupla o tři až sedm procent a dál poroste. Stojí za tím náklady na vývoj nízkoemisních technologií a budoucí předpokládaná penále za nedodržení emisních limitů i oslabení koruny vůči euru.

Výrobci, importéři a dealeři jsou podle experta společnosti EY Petra Knapa pod tlakem zhoršující se ziskovosti vzhledem k odstávkám a mizivé poptávce v souvislosti s pandemií koronaviru. Marže nových vozů jsou podle něj tradičně minimální a jen změna kurzu od začátku roku pro dovážené vozy je už z větší části vymazala.

Právě devalvace koruny vůči euru, která v porovnání se začátkem roku ztratila osm až deset procent, bude podle ředitele zastoupení Toyota a Lexus Martina Pelešky pro mnoho importérů dalším impulsem pro pokračující zvyšování cen. »Zároveň byla většina výrobních závodů zavřena, nedošlo k nahromadění výroby, sklady budou dříve či později vyprodány a na trh budou dodávány vozy z výroby za nových podmínek. Růst cen je opravdu nevyhnutelný,« dodal Peleška.

Škoda Auto podle mluvčího pro ČR Pavla Jíny do všech svých modelů dodává nové technologie na základě české i evropské legislativy. »Zavádění nových asistenčních systémů či bezpečnostních prvků si žádá vysoké investice do vývoje. Do cen vozů se rovněž promítá inflace, která přináší růst ceny práce, energií i dodavatelského řetězce. Ve střednědobém horizontu se proto zvyšování cen nových vozů dá očekávat,« řekl.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Hyundai očekává, že zdražení nových vozů letos nastane v rámci celého trhu. »Míra zvýšení cen bude záležet na budoucím vývoji situace a ekonomiky,« uvedl mluvčí Hyundai v ČR David Pavlíček.

Podle mluvčí Kia Motor Kateřiny Vaňkové Jouglíčkové lze vývoj cen u nových osobních automobilů u nás letos předpovídat nárůstem v řádu procent. »S ohledem na trend poklesu automobilového trhu v ČR lze tento pohyb čekat dříve než v druhé polovině roku či na jeho konci,« řekla.

Mluvčí zastoupení Volkswagenu Jan Klíma upozornil, že ceny osobních aut rostou v důsledku zpřísňujících se emisních norem již třetí rok v řadě, protože jsou zapotřebí stále komplexnější technologie pro splnění limitů oxidu uhličitého. »Na tom se nic nezměnilo, takže trend zvyšování cen bude přes názory některých analytiků pokračovat i v letošním roce. Navíc od ledna 2021 platí nová emisní norma Euro 6d-ISC-FCM, jejíž splnění vyžaduje další investice do technologií a tedy i tlak na zvýšení zákaznických cen,« dodal.

Podle Knapa se prodejci snaží nastartovat poptávku promočními aktivitami a akčními nabídkami, které ale nelze považovat za zlevňování.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


v.hellebrand
2020-05-26 19:20
Myslím, že to, že se budou zvyšovat ceny nových aut je zbožné
přání automobilek. Ty budou rády, když vzhledem budoucí ekonomické
situaci, budou lidé auta kupovat auta, které budou muset zlevnit.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.