Ilustrační FOTO - Pixabay

Americké vměšování

Čína pohrozila Spojeným státům protiopatřeními, pokud budou nadále »narušovat její zájmy týkající se Hongkongu«. Peking tak reagoval na varování Washingtonu, který o víkendu uvedl, že by mohl zavést protičínské sankce kvůli plánu pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na tiskové konferenci prohlásil, že se USA snaží poškodit čínskou národní bezpečnost a že Peking kvůli tomu předložil Washingtonu oficiální protest. Čao přitom zdůraznil, že dění v Hongkongu je čistě vnitřní záležitostí Číny. Mluvčí rovněž zopakoval, že připravovaný zákon neovlivní vysokou míru autonomie bývalé britské kolonie Hongkongu, která přešla v roce 1997 pod čínskou správu.

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Pobočka čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu uvedla, že některé činy spáchané během hongkongských protestů v loňském roce byly svou povahou teroristické a představovaly bezprostřední nebezpečí pro čínskou národní bezpečnost. Čínský komisař rovněž vyzval obyvatele Hongkongu, aby se stranili separatistů a sil, které se vměšují do vnitřních záležitostí Číny. Protivládním aktivistům nesmí být podle jeho mínění dovoleno, aby spolupracovali se zahraničními silami. Peking je pevně odhodlán bránit svou národní suverenitu a bezpečnost, dodal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 18 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-05-26 14:13
Jednat se o menší zemi bez jaderných zbraní, už imperialisti dávno
vyhlašují "bezletové zóny" a chystají agresi.
hajek.jiri51
2020-05-26 13:37
Strejda Sam se cítí dotčen ve svých "právech" strkat nos kde
a jak se mu jen zachce. Teď ho někdo klepl přes jeho zlodějské prsty,
tak ječí. A kdopak mu bude foukat na bebínko?
slechta48
2020-05-26 11:16
Při podobné snaze Ruska či Číny by pražský spolek zastydlých
antikomunistů a rusofóbů propadl hysterii. Je rozdíl mezi dopisem
velvyslance a rozhodnutí o sankcích vládou či prezidentem ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.