Ilustrační FOTO - Pixabay

Bouře ničila Austrálii

Západní pobřeží Austrálie se druhý den v řadě potýkalo s nebývale silnou bouří, která vyvracela stromy a bořila budovy. Živel, který představitel hasičů a krizových složek Jon Broomhall označil za desetiletou bouři, si nevyžádal oběti na životech. Desetitisíce domácností a firem se však ocitly bez proudu.

Bouře, která zasáhla rozsáhlou část západní Austrálie, vznikla poté, co se zesláblý pozdní cyklon Mangga, který směřoval na jihovýchod, v jižní části Indického oceánu střetl se studenou frontou směřující na severovýchod. Vzniklá bouře zasáhla 1200 kilometrů západoaustralského pobřeží od Carnavaronu po Cape Leeuwin na jihozápadním cípu země. »Normálně naše bouře pocházejí z jihozápadu, ale tato přijde ze severozápadu. Vyzkouší pevnost lidských obydlí, přístřešků a všech nezajištěných předmětů. Žádáme proto lidi, aby zabezpečili majetek a ujistili se, že je vše připevněné,« varoval Broomhall obyvatele oblasti již v předstihu.

V noci bouře, kterou provázely nárazy větru o rychlosti více než 90 kilometrů v hodině, udeřila také v Perthu, hlavním městě státu Západní Austrálie. U Cape Leeuwinu dosáhla rychlost větru více než 132 kilometrů v hodině, což je v květnu v Austrálii nejvíce od roku 2005. Silný vítr také bičoval asi 1500 kilometrů pobřeží od vinařské oblasti Maragaret River na jihu po Exmouth na severu. Silný déšť v kombinaci s vlnami, které místy dosahovaly i osmi metrů, podle meteorologa Neila Bennetta způsobil v částech pobřeží záplavy. »Opravdu to zasáhlo pobřeží odshora dolů, včetně oblasti Perthu, nejvíce ale tentokrát dostala zabrat jihozápadní část Západní Austrálie,« uvedl Bennett.

Odpoledne místního času bouře začala slábnout. Bez proudu je podle západoaustralských úřadů stále zhruba 24 000 domácností z původních 65 000, kterým živel způsobil výpadek. Západní Austrálie patří k největším státům či provinciím na světě. Největší americký stát Aljaška má méně než dvě třetiny její pevninské rozlohy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.