Ilustrační FOTO - Pixabay

Průlomový verdikt v kauze dieselgate

Lidem, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi a kteří ho chtějí vrátit, musí německý koncern Volkswagen vyplatit za vůz náhradu. Výkupní částku ale může snížit podle počtu kilometrů, které zákazník autem ujel.

Rozhodl o tom německý nejvyšší soud v Karlsruhe. Automobilka krátce nato podle agentury DPA uvedla, že se chystá zákazníky vyplatit výměnou za ukončení soudních sporů. O výši odškodnění se bude rozhodovat případ od případu. Volkswagen uvedl, že nabídne »pragmatické a jednoduché řešení«.

Soud rozhodoval v případu německého důchodce Herberta Gilberta, který si v roce 2014 koupil použitý Volkswagen Sharan 2.0 TDI za 31 490 eur (859 000 Kč) s naftovým motorem, u kterého diagnostika cíleně ukazovala menší produkci emisí, než jaká byla skutečnost. Automobilka tomuto majiteli vyhovět odmítala, neboť vůz byl podle ní po odstranění závadného softwaru plně funkční.

»Rozsudek znamená právní jistotu pro miliony spotřebitelů v Německu a opět dokládá, že ani velké koncerny nestojí nad zákonem,« prohlásil právník Claus Goldenstein, který žalujícího zastupoval. Goldenstein rovněž zastupuje dalších 21 000 klientů.

Spolkový soudní dvůr, jak se německý nejvyšší soud oficiálně jmenuje, v případu upraveného softwaru rozhodoval poprvé - proto je verdikt považován za průlomový. Výnosy dvoru také jako precedens při svém rozhodování využívají soudy nižší instance. Verdikt se zároveň vztahuje i na jiné výrobce aut, nejenom na Volkswagen.

Koncern VW podle agentury DPA udává, že proti němu bylo v Německu vzneseno asi 60 000 žalob. Nynější verdikt do kauzy podle médií přináší jasnější linii, neboť jednotlivé soudy dosud přicházely s odlišnými závěry.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.