Ilustrační FOTO - Pixabay

Kteří mladí si u nás nejvíc spoří

Mezi mladými Čechy ve věku 18 až 30 let si pravidelně spoří 55 procent lidí. V průměru si každý měsíc ukládají 3300 korun a nejčastěji k tomu využívají spořicí účty, termínované vklady, stavební spoření a penzijní připojištění.

Spořivější jsou přitom lidé s vyšším vzděláním a překvapivě muži, vyplynulo z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a firem.

Podle průzkumu mezi mladými spoří nejčastěji podnikatelé a samostatně výdělečně činní. V odpovědích na otázky tazatelů to uvedlo 72 % z nich. Ze zaměstnaných ve věku mezi 18 a 30 lety si pak peníze ukládají hlavně pracovníci v zemědělství a lesnictví, dále ve veřejném sektoru, průmyslu či stavebnictví.

»Ochota spořit podle očekávání roste s čistým osobním příjmem i příjmem domácnosti. Ukazuje se také, že nejprozíravější jsou v tomto ohledu podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné, stejně jako zaměstnanci v odvětvích, která zaznamenávají velké sezonní výkyvy,« komentovala výsledky průzkumu ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Doplnila, že lidé s úsporami si v současné době ovlivněné koronavirovou krizí budou schopni udržet po delší dobu svůj životní standard a nebudou si muset půjčovat na běžné výdaje. »Pro mnoho Čechů bez úspor pak bude, i navzdory přijímaným podpůrným opatřením, problematické financovat neplánované výdaje nebo splácet současné závazky,« doplnila Palendalová.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.