Ilustrační FOTO - Pixabay

Ombudsman nabádá Havlíčka k nápravě

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vyzval ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) k úpravě podmínek ošetřovného pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Podle ombudsmana by stejně jako ošetřovné pro zaměstnance nemělo být ovlivněno exekucí.

Ošetřovné pro OSVČ poskytované ministerstvem průmyslu a obchodu má být obdobou ošetřovného poskytovaného zaměstnancům. Jedna podmínka pro poskytnutí ošetřovného však podle ombudsmana odporuje účelu programu, když z poskytnutí ošetřovného vylučuje osoby samostatně výdělečně činné, které jsou v exekuci. Proti tomu ošetřovné zaměstnancům nesmí být odepřeno z důvodu exekuce a nelze ho ani exekucí postihnout.

Stanislav Křeček. FOTO - wikipedia commons

»Vítám, že ministr průmyslu a obchodu přijal v krátké době řešení, které pomůže osobám samostatně výdělečně činným překonat nelehké období, ale program dotací je postaven tak, že ve výsledku odepře podporu části lidí, kteří ji nezbytně potřebují,« uvedl Křeček. »Rozumím snaze zabezpečit, aby příjemce dotaci použil k určenému účelu, tedy k zabezpečení základních životních potřeb. Proto je ale třeba takovou dotaci chránit před exekucí, ne ji příjemci odepřít,« doplnil ombudsman.

Podle veřejného ochránce práv není důvod vylučovat OSVČ v exekuci z možnosti získat dotaci ošetřovného ani kvůli snaze snížit riziko nevrácení dotace v případě porušení rozpočtové kázně. Nejde totiž podle něj o obvyklou dotaci zaměřenou na podporu při zahájení a rozvoji podnikání. U ošetřovného pro OSVČ podle něj totiž nepřipadá v úvahu, že by došlo k neoprávněnému použití prostředků z dotace.

Ošetřovné pro OSVČ má nahradit nebo zmírnit ztrátu příjmů osob samostatně výdělečně činných z důvodu nemožnosti výkonu podnikatelské činnosti v důsledku péče o dítě mladší 13 let nebo o osobu závislou na péči v době pandemie onemocnění COVID-19. Má jít o obdobu ošetřovného, které je dávkou nemocenského pojištění a náleží výhradně zaměstnancům.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Vladimir.novak1
2020-05-27 11:45
S Křečkem nesouhlasím, s hajek.jiri51 ano. OSVČ se dlouhé roky
bránilo odevzdáváním daní, a když, tak je pěkně šidilo.
Nemocenské neplatilo vůbec nebo málo, to samé se sociálním
pojištěním. Doufalo, že daně se sníží, že nemocenskou za ně
zaplatí stát a když půjdou do důchodu, tak aby to bylo vyrovnané, tak
jim stát naráz procentuálně zvýší důchody, zatímco současným
důchodcům se nepřidá, ba naopak se důchod sníží. Pak tu máme ale
náznaky socialismu.
hajek.jiri51
2020-05-27 10:54
Pokud OSVČ platí procentuálně stejné nebo vyšší odvody jako
zamľstnanci. Ale do toho, pokud vím, se mnohým moc nechtělo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.