Ilustrační FOTO - Pixabay

Bude možno více třídit kovy

Na větší podpoře sběru kovů z domácností se dohodly ministerstvo životního prostředí (MŽP) a společnost EKO-KOM, která provozuje barevné popelnice na tříděný odpad.

K rozvoji sběrné sítě má pomoci příplatek za každý kontejner na vytříděné kovy v obci. Recyklační linky pak za každou tunu vytříděných kovových obalů dostanou 420 korun místo dosavadních 30 korun. Změny platí od počátku července.

Podle MŽP se nemusí k domům přistavovat nové popelnice, může dojít také k tomu, že do popelnic například na plasty bude možno nově vyhazovat i kovy. Ty se pak od plastů oddělí na dotříďovacích linkách. Vyšší příspěvek státu umožní, aby firmy na toto dotřídění mohly najmout lidi. Bude ale podporován i tříděný sběr kovů jinými způsoby, například pytlovým sběrem z domácností, nebo do nádob rozmístěných u rodinných domů, které nejsou určené veřejnosti.

Resort uvedl, že vyšší podpora by měla vést k tomu, aby do roku 2022 bylo třídění kovových obalů pro většinu občanů stejně pohodlné, jako je nyní třídění plastů, skla a papíru, kdy jsou kontejnery v průměrné vzdálenosti zhruba 100 metrů od domova.

Již nyní je v ČR téměř devět tisíc nádob pro samostatný sběr kovových odpadů a přes 15 tisíc nádob pro sběr kombinovaný. Rozšíření počtu nádob na kovy nejčastěji brání omezený prostor v ulicích měst a obcí. Některé obce tak využívají pro sběr kovů pouze sběrný dvůr, mobilní sběr či výkupnu.

Obce v ČR povinně zajišťují třídění kovových odpadů od roku 2015.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.