Ilustrační FOTO - Pixabay

Vakcína na konci roku?

Očkování proti nemoci COVID-19 bude podle odhadů odborníků dostupné nejdříve na konci letošního roku, pravděpodobněji až v roce 2021. Na odborné konferenci pořádané Univerzitou Karlovou v Praze to řekl Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Ve vývoji je podle něj asi 120 vakcín, žádná není v poslední fázi testů. »Vakcína se nemůže objevit dříve než ke konci roku, spíše v příštím roce. Je otázka, kdy bude zaregistrovaná a kdy bude dostupná v ČR. Určitě to není otázka několika měsíců,« řekl Chlíbek. Podle něj je otázkou, jestli tak bude dříve dostupná vakcína, nebo přijde druhá vlna pandemie.

Třetí fáze testování očkovací látky, kterou chtějí některé týmy zahájit v červenci letošního roku, počítá s testováním na desetitisících nemocných lidí. »Nastane etické dilema, protože studie musí být kontrolovaná placebem. Bude se diskutovat, jestli je etické podávat lidem neúčinnou látku v době, kdy jsme uprostřed pandemie,« dodal.

Kromě vakcíny, kterou odborníci vidí jako nejlepší pro předcházení nemoci, se pracuje také na vývoji léčiv pro ty, kteří už se nakazí. Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský uvedl, že u dalších závažných virů, například HIV nebo viru žloutenky typu C v chronické formě, se léky vždy nakonec vytvořit podařilo. »Budoucí terapie bude nejspíš kombinací jednoho či dvou antivirotik, imunomodulátorů a jedno nebo dvě antibiotika, aby se zabránilo dalším infekcím,« uvedl Hostomský. Imunomodulátory jsou látky upravující imunitní reakci organismu.

Podle virologa Ivana Hirsche z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nový typ koronaviru je velmi dobře adaptován na lidskou populaci. Jeho součástí je i reparační systém, díky němuž se sám opravuje. Odborníci se shodují na tom, že zatím není jasné, jak vzniká po prodělání nemoci COVID-19 imunita a zda je dlouhodobá. Podle imunoložky Jiřiny Bartůňkové z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy může virus zastavit už bariéra na sliznicích. »Vykašleme ho a nemusíme mít žádné projevy nemoci, ale imunita nevznikne,« sdělila.

Záleží podle ní také na tom, kolik viru člověk do sebe dostane. »Jenom pokud je větší virová nálož, tak dochází k aktivaci ‚pravé' systémové imunity se vším všudy,« dodala. Někdy mají ale určitý druh imunity i jedinci, kteří neměli žádné příznaky nemoci. Zajímavé by proto podle ní bylo zkoumat nakažené horníky z Dolu Darkov, kteří byli většinově bezpříznakoví.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.