Ilustrační FOTO - Pixabay

Matovič vystrkuje růžky. Chce kriminalizovat

Zakázat blokování klíčových silnic a hranic na Slovensku během různých protestů pod hrozbou trestního stíhání chce prosadit pravicový premiér Igor Matovič, který se přitom označuje za demokrata…

Předseda slovenské vlády to v pondělí ohlásil po pátečním zablokování jednoho z hraničních přechodů do Rakouska v souvislosti s absurdními opatřeními proti pandemii choroby COVID-19 a po ohlášené blokádě dálnice do Bratislavy, kterou ale majitelé fitness center uzavřených kvůli boji s nákazou nakonec uskutečnili jen částečně – formou pomalé jízdy desítek automobilů na D1.

Igor Matovič. FOTO - wikipedia commons

»Měli bychom chránit veřejný zájem, aby náhodou nějaká fašistická vymletá hlava nezablokovala vstup do Bratislavy na šest hodin, na dva dny, a celé Slovensko bude trpět. Myslím, že to dokážeme udělat a je to v souladu s ústavou,« vybuchl překvapivě populisticky Matovič.

Dodal, že při podobných demonstracích se střetává právo na protest s právem dalších lidí na práci. »Je namístě chránit klíčové (dopravní) tepny, aby nemohly být blokovány, stejně jako hranice,« uvedl Matovič, který ale zároveň zamlčuje, že sám to právo na práci bere lidem právě dnes už zcela neadekvátními protikoronavirovými opatřeními.

Podle Matoviče za pátečním protestem na dálničním hraničním přechodu s Rakouskem u Bratislavy stáli lidé z opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Zmíněnou blokádu hraničního přechodu vyvolala ale v reálu podle účastníků napříč politickým spektrem skutečnost, že stát nesplnil předpokládaný termín zavedení tzv. chytré karantény místo izolace obyvatel Slovenska po jejich návratu z ciziny ve státních zařízeních. Chytrou karanténu, tedy dvoutýdenní domácí izolaci s možností kontroly jejího dodržování prostřednictvím mobilního telefonu, Bratislava mezitím spustila jen v omezeném režimu a jen při návratu Slováků do vlasti přes vybrané trasy včetně hraničního přechodu s ČR Drietoma-Starý Hrozenkov.

Majitelé fitness center zase původně ohlásili blokádu dálnice D1 do Bratislavy kvůli tomu, že z důvodu karanténních omezení ještě nemohli na rozdíl od jiných podnikatelů znovu otevřít. Matovič je dopředu varoval, že v případě blokády navrhne změnou zákona takovéto jednání označit za trestný čin. Zástupce fitness center nakonec přijal na setkání v budově úřadu vlády. Požadavky majitelů ale naplněny nebyly. I nesmyslné průtahy ohledně uvolnění hranic s ČR, Maďarskem a Rakouskem ze slovenské strany budí u sousedů Bratislavy velmi smíšené pocity…

Média mezitím podle ČTK upozornila, že Matovič ještě jako opoziční politik na sociální síti v minulosti schvaloval blokádu silnice v Bratislavě nespokojenými farmáři… Premiér nyní tvrdil, že tehdy šlo o krátký protest zemědělců a že původně plánována blokáda zmíněné dálnice měla trvat šest hodin.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-05-27 11:12
Zabudol vôl, kedy teľaťom bol. Respektívně teletem zůstal, zaskočen
vítězstvím ve volbách.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.