Ilustrační FOTO - Pixabay

Sprostá anexe jako »historická příležitost«?

Izrael si nenechá ujít »historickou příležitost«, aby rozšířil svou »svrchovanost« na části Západního břehu Jordánu, prohlásil v pondělí kontroverzní pravicový izraelský premiér Benjamin »Bibi« Netanjahu, který je aktuálně stíhaný pro korupci.

O možné anexi z hlediska mezinárodního práva nelegálních židovských osad na okupovaném palestinském Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády.

Netanjahu uzavřel 20. dubna dohodu o společné vládě s centristou Bennym Gancem. Oba souhlasili s rozšířením tzv. izraelské svrchovanosti na židovské osady na Západním břehu Jordánu a údolí řeky Jordán, což se ale v praxi i podle ČTK rovná anexi. V dohodě je uveden 1. červenec jako termín zahájení vládní debaty o tomto skandálním kroku.

Na pondělním setkání s poslanci své strany Likud označil »jestřáb« Netanjahu plán zabrání části Západního břehu za »možná nejdůležitější« úkol nové vlády. »Máme historickou příležitost, která od roku 1948 neexistovala, uplatnit svou svrchovanost… v Judeji a Samaří,« odhalil své já Bibi. »Je to obrovská příležitost a my si ji nenecháme ujít,« dodal po nové válce dychtící premiér den po zahájení soudního procesu, ve kterém je obžalován ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry.

Benjamin »Bibi« Netanjahu. FOTO - wikipedia commons

I spojenci proti

Nejen pro Palestince je plán anexe nepřijatelný. Představuje zábor území, jež Izrael obsadil za války v roce 1967 a které je součástí Západního břehu Jordánu, na němž má vzniknout palestinský stát. Proti anexi se staví i řada západních spojenců Izraele.

Kritiku izraelského plánu anektovat židovské osady v sobotním Právu zveřejnili i ministr zahraničí Tomáš Petříček a jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg. Překvapivé zapojení současného šéfa Černínského paláce do boje za spravedlivou palestinskou věc ovšem rozpoutalo podle izraelského listu Haarec bouři na české politické scéně.

Deník poznamenal, že se premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman od vyjádření Petříčka distancovali a s odvoláním na česká média napsal, že dokonce uvažují o jeho odvolání… Ačkoli tím sami ignorují Ženevskou konvenci, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Odvolání Petříčka i Zaorálka (jako současného ministra kultury) žádají i česká pobočka Židovského národního fondu a Česká společnost přátel Izraele.

Petříčkova kritika je podle Haarecu skutečně neobvyklá. Za prvé proto, že byla vyjádřením úřadujícího šéfa diplomacie. Za druhé proto, že Petříček sedí ve vládě, která je považována za proizraelskou. Zemana Haarec označil za známého skalního příznivce Netanjahua a amerického prezidenta Trumpa. Připomněl, že český prezident opakovaně slíbil přesun české ambasády do Jeruzaléma, ale dosud se ČR spokojila s otevřením Českého domu ve městě.

Statečné vyjádření

Izraelský historik a emeritní profesor mezinárodních vztahů na univerzitě v Oxfordu Avi Šlaim v reakci zaslané ČTK uvedl, že vyjádření tří českých politiků bylo statečné. Zpochybnil navíc takovou malou úlitbu v článku, a sice tvrzení, že Palestinci promarnili šanci na řešení konfliktu. Podle něj naopak prokázali závazek vyřešit konflikt mírovými prostředky podpisem dohody z Osla v roce 1993, »Netanjahu ale po nástupu k moci v roce 1996 přistoupil k zablokování a postupnému rozkladu dohod z Osla skrze rozšiřování nezákonných osad na Západním břehu Jordánu«.

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 19 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2020-05-28 18:41
No tak my jsme se snažili aspoň přes ČTK - tenhle matroš taky neni
špatnej. Rozhovor poskytl izraelský historik Seznamu, ne nám, no. Proto
tady máte odkaz - je to v našem duchu samozřejmě! RJ
fronda
2020-05-27 19:00
Proč nemají fantastický článek Haló noviny?
halonoviny
2020-05-27 16:28
Fantastický článek má server Seznam Zprávy - jsou v něm od
izraelského odborníka všechny základní argumenty o příčinách
neustále se natahujícího konfliktu v oblasti. Za vše může jen a pouze
okupant a šiřitel apartheidu Izrael:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/o-skutecnych-pratelich-izraele-107572?fb
clid=IwAR2KJE1xAjuYq9skEkBvKwP0xEX9f6aGAAQOMU8GIppQ1Gc2FjCpjuho14c
jmarek3
2020-05-27 14:27
Židovstvo je záhada lidského druhu.Národ ponížený a vyhlazovaný
činí to stejné druhým.Zřejmě za vším hledej USA.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.