Ilustrační FOTO - Pixabay

Lidí chycených do dluhové pasti přibude

Celkový dluh obyvatel České republiky evidovaný ke konci prvního čtvrtletí činil 2,49 bilionu korun a meziročně vzrostl o 146,4 miliardy Kč. Celkový objem nespláceného dluhu dosahoval 30,9 mld. Kč a naopak o 1,6 mld. Kč klesl. Počet lidí, kteří nezvládali splácet své úvěry, byl nejnižší za šest let. Tento trend se ale během následujících měsíců zřejmě změní.

Údaje vplývají z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

»Současná koronavirová krize se úvěrového trhu v prvním čtvrtletí ještě příliš nedotkla, jelikož nouzový stav byl vyhlášen až v polovině března. Při zhoršující se ekonomické situaci je však velmi pravděpodobné, že se počet nesplácejících lidí a objem nespláceného dluhu po skončení odkladů splátek nepříznivě změní,« uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Všem lidem, kteří si o odklad splátek požádali, zároveň doporučuje hlídat si konec tohoto odkladu, ideálně i pomocí automatického upozornění na případnou nezaplacenou splátku. Po konci zákonného moratoria lze podle něj očekávat jak zvýšení klasické delikvence ve splácení úvěrů, tak právě vysoký počet zapomenutých splátek.

Nesplácený dluh se přitom proti čtvrtému kvartálu minulého roku, tedy mezičtvrtletně, mírně zvýšil, a to o 110 milionů Kč. Důvodem byl rostoucí objem nespláceného dluhu na spotřebu, což znamená dluhu ze spotřebitelských úvěrů, kreditních karet apod. Dosahoval 22,6 mld. Kč. Meziročně sice klesl o 143 mil. Kč, proti konci minulého roku se však zvýšil o 330 mil. Kč.

Objem dluhu na spotřebu, který nebyl řádně splácený, se mezičtvrtletně zvýšil podruhé v řadě. Registry jako nesplácený evidují takový dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí řádné měsíční splátky úvěru nebo který byl zesplatněn. »To znamená, že jsme se k obratu v pozitivním trendu blížili už nějakou dobu. Je přitom pravděpodobné, že zlom bude vzhledem k očekávanému poklesu ekonomiky výrazně hlubší, ale změny se patrně rozloží do delšího časového období,« upozornila výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu klesl o 33 650 na 199 521 (o 14,4 procenta). Počet lidí nesplácejících úvěry na bydlení klesl o 4232 na 15 759 (o 21,2 %). Počet lidí, kteří měli u členů registrů nějakou formu úvěru, se meziročně mírně snížil. Počet klientů s úvěry na bydlení klesl o 8423 na 1,11 mil. Počet klientů s úvěrem na spotřebu klesl o 23 664 na 2,41 mil. Půl milionu lidí mělo jak úvěr na bydlení, tak úvěr na spotřebu. Celkový počet lidí s úvěrem tak dosahoval 3,01 mil.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.