Donald Trump. FOTO - Wikimedia commons

Twitter se poprvé opřel do Trumpa

Společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, poprvé označila tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa jako nepřesné.

Upozornění se týká Trumpova kritického názoru na korespondenční hlasování, které prezident nepovažuje za nic jiného než za podvod. Portál magazínu Variety poznamenal, že Twitter nadále bez označení ponechal Trumpův tweet, který podporuje konspirační teorii, že někdejší republikánský kongresman Joe Scarborough zabil pracovnici své kanceláře Lori Klausutisovou. Smazání těchto Trumpových tweetů požaduje vdovec po Klausutisové.

Trump se proti korespondenčnímu hlasování, ke kterému se v době nynější pandemie nemoci COVID-19 uchýlilo několik amerických států, vymezuje dlouhodobě. Demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsom počátkem měsíce oznámil, že pro listopadové prezidentské volby dostanou všichni registrovaní voliči v tomto americkém státě lístky pro korespondenční hlasování. Newsom zároveň zdůraznil, že to neznamená, že Kalifornie ustupuje od prezenčního hlasování ve volebních místnostech, ale že to je jen možnost, kterou chce lidem poskytnout. Trump postup Kalifornie opakovaně kritizoval a znovu tak učinil v úterý, kdy napsal, že korespondenční hlasování nebude nic jiného než podvod. »Poštovní schránky budou vykradeny, lístky padělány,« uvedl Trump v jednom ze dvou tweetů, které jsou nyní Twitterem označené jako nepřesné.

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Získejte fakta o korespondenčním hlasování,« uvádí nyní Twitter pod Trumpovými kontroverzními tweety. Upozornění odkazuje na stránku, kde se uvádí, že tato tvrzení jsou mimo jiné podle televize CNN či deníku The Washington Post nepodložená a že podle expertů se s korespondenčním hlasováním jen zřídka podvádí. Twitter dále uvedl, že Trump psal o korespondenčním hlasování nepravdivě, protože nejsou důkazy o tom, že tento způsob voleb souvisí s podvody. Nepravdivé bylo i tvrzení, že lístky dostanou všichni lidé v Kalifornii, protože je obdrží jen registrovaní voliči. Televize NBC News uvedla, že pět států USA již uspořádalo výhradně korespondenční hlasování a že všechny státy USA nabízejí možnost korespondenčního hlasování.

Kontroverze vyvolávají i Trumpovy tweety o Scarboroughovi. Prezident na Twitteru naznačil, že Scarborough, který je současným prezidentovým kritikem, Klausutisovou zabil, což ovšem odporuje závěrům vyšetřovatelů. Twitter se rodině omluvil, příspěvky však zatím nesmazal, jak vdovec žádá. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Klausutisová trpěla dříve nezjištěnou srdeční komplikací, kvůli které v kanceláři zkolabovala a při pádu se udeřila hlavou o stůl. Někdejší kongresman byl v čase incidentu ve Washingtonu, a ne na Floridě, kde se událost stala.

Twitter obecně do zpráv politických lídrů nezasahuje s tvrzením, že zachovávání kontroverzních příspěvků politiků pomáhá jejich veřejné kontrole a podporuje diskusi. Minulý rok však toto pravidlo firma upravila a uvedla, že sdělení světových vůdců nestojí zcela nad pravidly platformy a některé příspěvky mohou být označeny varovným sdělením. Týká se to například zavádějících zpráv o koronaviru, které podle společnosti mohou ohrožovat veřejné zdraví.

Trump v reakci pohrozil, že sociální platformy zavře.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-05-28 16:17
Matovič jak Trump. Twitteroví žvanilové. Jeden všeho
"schopný", druhý všeho schopný. Oba vše pro své ego.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.