Ilustrační FOTO - Pixabay

Řecko jistí hranice

Řecko podniká potřebné kroky k posílení bezpečnosti na hranicích s Tureckem, oznámil řecký ministr obrany Nikos Panajotopulos v reakci na varování Ankary, že by z Turecka mohli opět začít proudit uprchlíci do Evropské unie.

Řecká policie se rozhodla vyslat do regionu Evros na východě země pořádkové jednotky, informuje řecký deník Kathimerini.

Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka spustilo koncem února oznámení Ankary, že už dál nehodlá dodržovat migrační dohodu s EU a že lidem přestane aktivně bránit v překročení hranic. Do Řecka se pak pokoušely dostat tisíce lidí, proti nimž poměrně ostře zakročila řecká policie. Ta mimo jiné používala i slzný plyn. Migranty nakonec zastavil koronavirus a s ním spojená omezení.

Varování tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglua o tom, že migranti by se po uvolnění koronavirových omezení brzy mohli vrátit k turecko-řeckým hranicím, vyvolalo v Řecku obavy ze situace na řece Evros, která tvoří velkou část hranice mezi oběma zeměmi. Na to, že po uvolnění restrikcí spojených s koronavirem se tisíce migrantů budou pokoušet dostat do Řecka, podle deníku The Guardian opakovaně upozorňovala také pohraniční agentura Evropské unie Frontex.

Na situaci se připravuje také řecká policie, která se podle Kathimerini rozhodla vyslat do regionu Evros 14 pořádkových jednotek z celé země. Ty by měly do oblasti dorazit dnes a podpořit stávající složky u měst Kastanies a Feres, která v minulosti čelila největšímu tlaku.

Řecké úřady se podle Kathimerini zabývají také tím, jak naložit s přibližně s 11 000 uprchlíky, kteří již azyl získali. Asi 6500 z nich žije v dotovaných hotelích nebo apartmánech, nicméně ubytovací programy mají v nadcházejících měsících skončit a není jasné, kam tito lidé půjdou. Dalších 2500 je v azylových zařízeních ve vnitrozemí a přibližně 1500 lidí se i po přiznání azylu stále nachází v uprchlických táborech.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-05-28 16:05
V NATO to klape jedna radost. Vinni jsou Turci, protože se chovají v
Sýrii, kde nemají ostatně co hledat, jako dobytek. Proto se Syřané
nevracejí domů. A táhne se to jako nudle pod nosem. EU by mělo
podpořit Řeky, FRONTEX a podobné srandičky, ale třeba i vojensky.
Nějaké síly Rychlého zásahu snad má. A s Turky se nemazat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.