Ilustrační FOTO - Pixabay

Krize zbrzdí přechod k čistší energii

Koronavirová krize letos přispěje k největšímu poklesu investic do energetiky v historii, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zatímco před pandemií ještě agentura předpovídala nárůst investic o dvě procenta, nyní očekává jejich propad o 20 procent, v absolutním vyjádření o 400 miliard dolarů (9,87 bilionu korun).

Pokles investic nejvíce dopadne na oblast fosilních paliv: u ropy se sníží o 30 %, v případě uhlí o 15 %. Investice do obnovitelných zdrojů klesnou o 10 % na polovinu finančních zdrojů nezbytných k boji s klimatickou změnou.

Prozatím vedou karanténní opatření po celém světě ke snížení emisí oxidu uhličitého. Agentura IEA však varuje, že po koronovirové krizi užívání pevných paliv vzroste, což povede k prudkému nárůstů těchto emisí. Jedním z důvodů bude skutečnost, že Čína a další asijské země nyní zadávají stavby nové generace uhelných elektráren.

»Jsme svědky historického poklesu emisí oxidu uhličitého, ale pokud nebudeme mít náležité záchranné balíčky, emise mohou zase raketově stoupat a jejich letošní snížení přijde vniveč,« řekl zpravodajskému serveru BBC šéf agentury IEA Fatih Birol. »Vzpomeňme si na krizi z let 2008 a 2009. Emise sice klesly, ale poté zase vyskočily. Musíme si z historie vzít ponaučení,« dodal.

Historický propad investic do energetiky je podle Birola znepokojující z mnoha důvodů. »Vzhledem k dnešku to znamená ztrátu pracovních míst a ekonomických příležitostí. Až se oživí ekonomika, mohou nám chybět ztracené dodávky energie,« konstatoval šéf IEA. Pokles investic by podle něj mohl ohrozit či výrazně zpomalit přechod k čistějším energiím.

Tržby vlád a energetického odvětví podle agentury klesnou v tomto roce kvůli snížení poptávky a cen energií až o jeden bilion dolarů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.