Ilustrační FOTO - Pixabay

Nabytí nemovitostí se lidem neprodraží

Sněmovna v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Čtyřprocentní daň z nabytí platí kupující a státu ročně vynáší kolem 13 miliard korun podle toho, kolik nemovitostí se v daném roce prodá.

Loni z ní stát vybral téměř 14 miliard. Do budoucna zruší návrh také možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Daň z nabytí upravuje zákonné opatření Senátu z roku 2013. Předchozí návrhy zrušit toto opatření a s ním i tuto daň v dolní komoře neuspěly - ani loni, kdy to navrhl přímo Senát. O zrušení daně se opakovaně snaží občanští demokraté. Naposledy s tímto návrhem přišla loni SPD a vláda ho odmítla.

Ministryně financí Alena Schillerová tentokrát před poslanci řekla, že nesouhlasné stanovisko k předchozím návrhům na zrušení daně dávala z rozpočtových důvodů, protože by jí chyběly miliardy korun v rozpočtu. Podle ní je tato daň nespravedlivá, protože ji platí jen občané. Firmy ji můžou obejít tím, že koupí nemovitost formou nákupu podílu v jiné firmě a podle ministryně se to nedá legislativně vyřešit. »To je daň, která v podstatě nemá odůvodnění. Je zhruba v polovině zemí Evropské unie. A podívejte se na tu daň, kdo ji vlastně platí. Platí ji fyzické osoby. Neplatí ji ti, kteří – to si prolobbovali kdysi developeři, kupují novostavby. A neplatí ji většinou právnické osoby, které to obejdou tím, že si prodají obchodní podíl. A to prostě nemělo nikdy žádné legislativní řešení, které by nenarazilo na ústavně právní mantinely,« zdůraznila ministryně financí.

Nemovitosti se nekupují jen pro bydlení

Předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM) řekla už před časem našemu listu, že komunisté se diskusi ohledně zrušení této daně rozhodně nebrání, ale některé věci si budou muset vyjasnit komunističtí poslanci v klubu, a Vostrá předpokládá, že pak i při projednávání v rozpočtovém výboru. »Přestože vím, že většinově je názor, že lidé nechtějí tuto daň platit, přijde jim i složitá na spravování apod., tak si musíme uvědomit, že nemovitosti nekupují pouze občané pro své bydlení, ale jsou i subjekty, které je mají pro účel podnikání,« zdůraznila předsedkyně sněmovních rozpočtářů.

Předsedkyně rozpočtového výboru sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM).

Možnost odečítat zaplacené úroky zůstane i u nových hypoték, ale jen do konce roku 2021. Odečítat úroky už nebude možné u úvěrů poskytnutých od 1. ledna 2022. Vláda uvádí, že návrh je jednak v souladu s vládním programem ohledně rušení daňových výjimek a jednak přispívá ke zjednodušení daňového systému. »Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 tak platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně,« uvedlo ministerstvo financí.

Novela by měla mít zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Zároveň vláda prodloužila z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Případné zrušení daně z nabytí nemovitosti označili již dříve za správný krok zástupci většiny realitních firem a developerů. Podle nich by to mohlo rozhýbat realitní trh. Tím argumentovalo i ministerstvo financí. Daňoví odborníci se nicméně na přínosu zrušit daň neshodují. Podle jedněch je to nesystémové opatření, které trh s nemovitostmi neovlivní. Podle dalších je to dobrý nápad, který by i mohl trhu pomoci, ale neměl by se zavádět v době krize.

Zrušení daně bude znamenat snížení příjmů rozpočtu o zhruba 13,8 mld. Kč ročně. Letos by to mělo být 10,6 miliardy. Zrušení uplatňování odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení bude znamenat pro veřejné rozpočty dodatečných pět miliard korun navíc.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 12 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.