Ilustrační foto - wikimedia commons

Moderátorka odstraněna, prý dočasně

Moderátorka britské vysílací společnosti BBC údajně dočasně skončila s účinkováním ve svém pořadu poté, co se kriticky vyjádřila k současné aféře premiérova poradce Dominika Cummingse.

Její odchod kritizuje svaz novinářů, uvedla agentura DPA.

BBC uvedla, že Emily Maitlisová porušila pravidla o nestrannosti britského veřejnoprávního média, když v úterním dílu svého pořadu Newsnight označila premiéra Borise Johnsona ze »slepě loajálního« vůči jeho poradci Cummingsovi.

Cummings, který je označován za hlavního architekta vystoupení země z Evropské unie i »šedou eminenci« britské politiky, je viněn z porušení karanténních opatření v době epidemie COVIDu-19. Několik dní po jejich vyhlášení totiž cestoval se čtyřletým synem a s nemocnou manželkou napříč Anglií ke svým rodičům. Jeho žena se přitom potýkala s příznaky COVIDu-19. Média později informovala i o Cummingsových následných přesunech v severní Anglii.

»Dominic Cummings porušil pravidla. Země to vidí a je šokována, že vláda nikoliv,« přidala se Maitlisová k mnoha kritikům premiéra Johnsona, který se za svého klíčového poradce stále staví a odmítá jej propustit. Ministerský předseda stejně jako poradce sám tvrdí, že žádná pravidla porušena nebyla, a důvod k odstoupení tudíž nevidí. S výzvou, aby se konzervativní premiér Cummingse zbavil, v uplynulých dnech vystoupilo již přes 40 poslanců z vládního tábora.

Ve středečním vysílání pořadu nahradila moderátorku její kolegyně, o což Maitlisová podle svých slov sama požádala. »Pokárání« moderátorky ze strany BBC se nicméně setkalo s protesty novinářů i politiků. Právě během krize je potřeba »čestné a nebojácné žurnalistiky«, sdělil odborový svaz novinářů NUJ. Premiér Johnson je znám jako kritik BBC a v minulosti se vyslovil pro zrušení televizních a rozhlasových koncesionářských poplatků, připomíná DPA. Cummins nedostal od durhamské policie ani pokutu, i když nejméně dva lidé, kteří přijeli do Durhamu v rozporu s vládními nařízeními z Londýna,ano.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.