Ilustrační FOTO - Pixabay

V Evropě prošel další základní příjem

Španělská vláda schválila zavedení základního nepodmíněného příjmu pro nejchudší jako prevenci před dopady koronaviru. Samostatně žijící osoba bude mít nárok na 462 eur (cca 12 450 Kč), rodina na 1015 eur (asi 27 340 Kč). Na tiskové konferenci to oznámil španělský levicový vicepremiér Pablo Iglesias. Opatření se bude vztahovat na zhruba 2,5 milionu lidí, napsala ČTK.

Vláda předpokládá, že ji dávka ročně vyjde na zhruba tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč). Těžit by z ní mělo zhruba 850 000 domácností.

Na zavedení základního nepodmíněného příjmu pro nemajetné se před několika měsíci dohodli při koaličních rozhovorech socialistický premiér Pedro Sánchez se šéfem strany Unidas Podemos a nyní vicepremiérem Pablem Iglesiasem.

Podle španělských médií uskutečnění projektu uspíšila koronavirová pandemie. Madrid doufá nejen v to, že opatření pomůže zmírnit neblahé důsledky krize, ale také, že věc podpoří hospodářské oživení.

Nepodmíněný základní příjem v letech 2016-18 zkoušelo Finsko a vloni jej zavedla Itálie pro ty chudé, kteří podstoupí rekvalifikaci. Experiment podle serveru stanice BBC ukázal, že k vyšší zaměstnanosti ale nevede.

Pokud jde o peníze, tak z jiného soudku - z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí, by měla ČR získat téměř 20 miliard eur (skoro 550 miliard korun), jak bylo upřesněno ve čtvrtek večer.

Uplatnit zkušenosti SSSR

Ruský premiér Michail Mišustin vyzval své protějšky z dalších zemí Společenství nezávislých států (SNS) k uplatnění »nejlepších sovětských zkušeností« v boji proti šíření koronaviru v postsovětském prostoru. Uvedla to ruská média.

Mišustin s šéfy vlád postsovětských zemí jednal prostřednictvím videokonference. Podle agentury TASS uvedl, že někdejší sovětské republiky mají nejen společné hranice, ale i společný epidemiologický prostor, a proto jsou nutná společná opatření, opírající se o nejlepší postupy z dob Sovětského svazu. Upozornil také, že Rusko bude při zmírňování restrikcí postupovat velice opatrně.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Mišustin také své kolegy vybídl k rozšíření ekonomické integrace, kterou označil za předpoklad pro udržení trvale příznivých ekonomických ukazatelů.

Řecko se otvírá turistům

Po Chorvatsku se i Řecko otvírá turistům. Oznámilo seznam zemí, odkud budou moci už od 15. června létat do Atén a Soluně. Mezi 29 státy je i ČR. Informoval o tom deník Kathimerini. Podle něj budou turisté z těchto zemí na letištích kvůli nynější pandemii COVID-19 podrobováni jen namátkovým testům na koronavirus. Půjde zhruba o 20-30 turistů na 150…

Cestovat se bude moct do Atén a Soluně, další turistické destinace a přímé mezinárodní lety mají být dostupné od 1. července.

Ve zmíněném seznamu 29 zemí, který sestavili Řekové podle epidemické situace v jednotlivých státech, jsou kromě ČR například Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Švýcarsko, balkánské země, státy Pobaltí, Dánsko, Finsko, ne však Švédsko… Dále jsou na něm Německo (což je v souvislosti se Švédskem překvapivé), Japonsko, Izrael, Jižní Korea i Čína. Seznam zemí má být rozšířen 1. července.

Zajímavostí mezi koronavirovými zprávami agentur je určitě i to, že navzdory pandemii byla ve Francii mezi 1.-18. květnem zaznamenána o šest procent nižší úmrtnost než za stejné období vloni…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-05-30 12:42
Zajímavé. Jen jak to zajistit opravdu spolehlivě před zneužíváním
nemakačenky.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.