Ilustrační FOTO - Pixabay

Rasistické excesy a akce odporu v USA eskalují

Protesty proti rasistické policejní brutalitě zachvátily v noci řadu amerických měst. V Minneapolisu ve státě Minnesota, kde protesty kvůli smrti zatýkaného černocha George Floyda trvají už tři dny, demonstranti zapálili policejní stanici.

Policie při živém vstupu zatkla černošského zpravodaje CNN, čímž se zjevně chtěla zavděčit Donaldu Trumpovi. I když ten ve čtvrtek kupodivu smrti Floyda zalitoval a zdůraznil, že na jeho popud už ji vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti i FBI. Zvláštní – vzhledem k známé Trumpově shovívavosti vůči rasistickým sešlostem a kontaktům na rasistické a neonacistické skupiny. Patrně mu vyhovuje, že tento stát řídí Demokratická strana.

V Louisville v Kentucky, kde lidé demonstrovali pro změnu za spravedlivé vyšetření smrti černošky Breonny Taylorové, kterou v březnu v jejím domě zastřelil policista, bylo postřeleno nejméně sedm lidí. Protesty se konaly také v Chicagu, Los Angeles či Memphisu. Při nepokojích a rabování bylo podle televize CNN zničeno zhruba 170 podniků. Zároveň pokračoval konflikt kontroverzního prezidenta Trumpa se společností Twitter, jež si dovolila některé extrémní Trumpovy twitterové výkřiky nedávno »okomentovat«. Trump za to pohrozil zavřením sociálních sítí. Prostě on a demokracie, jak se opět ukázalo, jdou zcela proti sobě…

Trump glorifikuje násilí

Donald Trump v příspěvku na twitterové sociální síti uvedl, že »kriminální živly« v Minneapolisu zneuctily Floydovu památku, a za rabování pohrozil střelbou. Společnost Twitter uvedla, že příspěvek glorifikuje násilí, což je proti jejím pravidlům, v zájmu informovanosti veřejnosti jej ale nestáhla.

Donald Trump. FOTO - Pixabay

V noci do budovy policejní stanice v Minneapolisu, která byla dříve evakuována kvůli protestům, vtrhl rozzuřený dav a objekt zapálil. Zpravodajský web BBC v této souvislosti uvedl, že nepokoje pokračovaly, přestože guvernér na místo vyslal stovky příslušníků národní gardy.

A zmiňované zatčení novináře? Proběhlo v živém vstupu bez zdůvodnění – šlo o černošského zpravodaje televize CNN Omara Jimeneze, spolu s dalšími třemi členy štábu ho policisté odvedli v poutech. Zpravodaj předtím v reportáži poukazoval na zatčení demonstranta, následně ho obklíčila skupina bělošských policistů v plynových maskách. »Pokud chcete, můžeme se přesunout,« řekl novinář policistům. »Jdeme vám z cesty,« dodal s tím, že policisté rozháněli protesty, a spolu s kolegy se proto přesunul dál. Následně ho ale rasističtí policisté stejně zatkli.

Porušení 1. dodatku ústavy

Ředitel CNN Adam Zucker poté mluvil s guvernérem Minnesoty Timem Walzem, který se za zatčení zpravodaje a dalších členů štábu omluvil, a řekl, že dohlédne na jejich okamžité propuštění. CNN zatčení označila za porušení prvního dodatku ústavy s tím, že novinář pouze dělal svou práci.

Prezident Trump dříve na Twitteru situaci ve městě ostře kritizoval a pohrozil tvrdým zákrokem. »Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním pevně stojí armáda. Nastanou-li potíže, převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne střelba,« napsal na Twitteru doslova šéf Bílého domu. Tweet lze na Twitteru vidět až po rozkliknutí, poté, co se objeví upozornění Twitteru. Společnost krok zdůvodnila tím, že chce zabránit tomu, aby tweet inspiroval lidi k páchání násilí. Trump také kritizoval minneapoliského starostu Jacoba Freye za »naprosto neschopné vedení«. Ten se proti tomu vzápětí ohradil. Po několika hodinách podrážděný Trump na Twitteru napsal, že společnost Twitter nedělá nic, pokud jde o »lži a propagandu« Číny a krajně levicových demokratů. Twitter pak absurdně obvinil z cenzury republikánů a konzervativců a pohrozil mu regulací.

Nejnovější komentář Twitteru k Trumpovu příspěvku je hojně citovaný mj. s ohledem na předchozí podobné výhrady společnosti, na které prezident reagoval až hystericky. Ve čtvrtek Trump nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Učinil tak poté, co společnost Twitter označila několik jeho zpráv za nepřesné. Na to konto cenzor Trump začal vykřikovat, že cenzorem je Twitter.

Surová vražda bez trestu

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Čtyři zúčastnění policisté byli podle ČTK propuštěni z bezpečnostních sborů, ale nebyli zatčeni ani obviněni. Video zachycující incident se rozšířilo na sociálních sítích a vyvolalo nynější zákonité protesty.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2020-05-31 17:04
Co by se mi jako hodilo Janouchu? Zamlčel jste, že ten policista byl
obviněn z vraždy a hrozí mu 25 let kriminálu, to se nehodilo vám.
Novinařina podle Haló novin. Nikdy jsme tu netvrdil, že v USA je vše
OK. Srovnávat to s komunistický režimem, je ale hodně přes čáru.
Např. fízlové, kteří měli na svědomí smrt prof. Patočky nikdy
nebyli pohnáni k zodpovědnosti. O stíhání za mrtvé na hranicích ani
nemluvě. A volební vítězství toho magora Trumpa se zde uvítal váš
kolega Kojzar, myslel si, že bude vstřícný k Rusku. Tak nechte na
hlavě.
halonoviny
2020-05-31 15:57
Nebuďte trapní, Motle. Nemají snad ti "rudí noci" pravdu? Jen
proto, že KSČ na lidská práva prděla, tak se budeme tvářit, že v
USA se tak nedělo a neděje? To by se vám hodilo, co?! R. Janouch
slechta48
2020-05-31 09:08
Lumpenburžoazní žumpa ani neví co vlastně lidská práva jsou ...
o.motl
2020-05-30 19:30
Rudí noci mluví o lidských právech.
slechta48
2020-05-30 16:49
Co taky čekat od Amíků, kteří kontrolují dodržování lidských
práv v celém světě, zatímco si sami zrušili rasovou segregaci teprve
v roce 1968? Co se děje na vlastním dvorečku není skrz ten dubový
pražec ve vlastních očích potom vidět ...
hajek.jiri51
2020-05-30 12:39
Vyváží "lidská práva" pomocí bomb a CIA do celého světa,
jen doma se jim jich jaksi nedostává.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.