Jair Bolsonaro. FOTO - Wikimedia commons

Bolsonaro štve čím dál tím víc Brazilců

Počet Brazilců, kteří vnímají negativně vládnutí svého krajně pravicového autoritářského prezidenta Jaira Bolsonara, se od dubna zvýšil ze 38 % na současných 43 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti Datafolha, o němž ve čtvrtek informovala agentura EFE. Podle ní jde o nejhorší vnímání brazilského prezidenta během jeho mandátu za tři dekády.

Dosud měl největší procento odpůrců (41 %) po zhruba roce a půl ve funkci Fernando Collor začátkem 90. let minulého století.

Řady Bolsonarových kritiků rostou v posledních týdnech mj. kvůli prezidentovu postoji vůči nynější pandemii nemoci COVID-19. Brazílie se stala druhou nejhůře postiženou zemí světa s téměř 440 000 potvrzenými případy nákazy. Úmrtí s COVID-19 eviduje Brazílie téměř 27 tisíc. Reálná čísla jsou ale mnohem vyšší, protože země málo testuje. Prezident největší země Latinské Ameriky mj. chodí dál bez roušky na mítinky svých příznivců a kritizuje guvernéry za opatření, která přijali v předchozích měsících ve snaze šíření nákazy zmírnit.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Příznivců má Bolsonaro ovšem stále stejně. Podle posledního průzkumu společnosti Datafolha, který byl proveden v pondělí a v úterý mezi 2000 Brazilci z různých regionů a má statistickou odchylku dva procentní body, podporuje Bolsonara 33 % Brazilců. To je podle ČTK stejně jako v letošním i loňském dubnu.

Z nového průzkumu vyplynulo, že nejvíce odpůrců má Bolsonaro v chudých regionech na severovýchodě země. V posledních měsících ztrácí podle průzkumu společnosti Datafolha ale brazilský prezident i podporu bohatších vrstev, které mu svými hlasy pomohly vyhrát kontroverzní volby na podzim 2018. Mezi Brazilci s vyššími příjmy má jeho vláda nyní podporu asi 42 %, zatímco 49 % dotazovaných s příjmy vyššími než desetinásobek minimální mzdy nyní Bolsonara odmítá.

Brazilský prezident ztrácí podporu také kvůli aféře s výměnou šéfa federální policie. Toho Bolsonaro odvolal v dubnu a vyvolal tím odchod ministra spravedlnosti Sérgia Mora, který Bolsonara obvinil, že policejního šéfa vyměnil kvůli vyšetřování svých dvou synů. Morovo obvinění prezidenta nyní vyšetřuje nejvyšší soud, který přitom povolil zveřejnění videozáznamu z dubnové schůze vlády. Z něho je patrné, že se Bolsonarovi nelíbilo, že není informován o vyšetřování synů. Prezident i další ministři na dubnové schůzi též ostře i vulgárně kritizovali guvernéry za opatření proti koronaviru a hodlali situace zneužít k dalšímu drancování Amazonie coby plic planety Země.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.