Ilustrační FOTO - Pixabay

Rozpočet na vědu roste

Předsednictvo vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) připravilo návrh rozpočtu na vědu pro příští rok ve výši zhruba 38,2 miliardy korun, podle původního plánu měl být 37,5 miliardy.

Někteří členové rady navrhují ještě vyšší částku, jasněji by o konečné podobě mělo být v průběhu června. RVVI také v tajné volbě navrhla dva členy Komise pro problematiku klimatu, jež je odborným a poradním orgánem rady. Měli by se jimi stát vedoucí oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz a generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Připravovaný návrh rozpočtu zatím předsednictvo nepředložilo radě jako takové k projednání. Probírat by jej mimo jiné RVVI měla na neformálním zasedání ve středu 10. června. »Věříme, že porozumění pro návrhy rady nebude malé zejména za současné situace, kdy se ukázal význam výzkumu, ale i infrastruktury výzkumu,« řekl místopředseda RRVI Pavel Baran. Stejně tak by se RVVI měla na jednání věnovat zavádění metodiky hodnocení výzkumu a vysokých škol M17+.

K návrhu dvou členů klimatické komise Baran uvedl, že Tolasz je jedním z předních odborníků v oblasti výzkumu klimatu a Beneš osobně projevuje o téma už z povahy své práce dlouhodobý zájem. »Jsme rádi, aniž jsme to mohli nějak výrazně ovlivnit, že v této volbě se setkají dva póly, dva pohledy,« řekl Baran. Členy komise jmenuje a odvolává na návrh RVVI její předseda, premiér Andrej Babiš (ANO). Funkční období je čtyřleté.

Mluvčí RVVI Vendula Kodetová sdělila, že Babiš už také jmenoval s účinností od 30. dubna nového člena Mezinárodní rady RVVI, indického fyzika Ajaye Kumara Sooda. Vědec se zabývá výzkumem grafenu a nanotechnologiemi.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.