Ilustrační FOTO - Pixabay

Testem z matematiky či francouzštiny začnou v pondělí maturity

Didaktickým testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek. Odpoledne se uskuteční test z angličtiny a v úterý test z češtiny a dalších cizích jazyků. K prvnímu pokusu půjde letos 68.036 maturantů, což je zhruba stejně jako loni. Vyplývá to z informací Cermatu, který testy organizuje. Kvůli posunutí zkoušek z původního termínu v dubnu a květnu v reakci na šíření koronaviru nebudou letos maturanti psát slohové práce z jazyků. Zkoušky budou provázet zvýšená hygienická opatření.

Pro všechny maturanty je povinná zkouška z českého jazyka a literatury. Druhý povinný předmět si vybrali mezi cizím jazykem a matematikou. Podobně jako v minulosti zvolila většina angličtinu, jejíž popularita každým rokem roste. Letos jí dá přednost 76,6 procenta všech maturantů, což je o 2,3 procentního bodu víc než loni. U matematiky je trend opačný. Přihlášeno je k ní 19,9 procenta maturantů, meziročně o 1,5 procentního bodu méně.

Matematika měla ve srovnání s angličtinou v posledních letech vždy vyšší neúspěšnost. Test z ní loni nezvládlo 15,5 procenta maturantů, což byl ale o 6,3 procentních bodů lepší výsledek než o rok dříve. Předtím se neúspěšnost šest let držela mezi zhruba 20 procenty a 23,5 procenta. Z testu v angličtině propadlo loni 3,6 procenta maturantů, kteří ho dělali poprvé.

I kvůli vysoké neúspěšnosti maturantů z matematiky ministr školství Robert Plaga (ANO) připravil návrh na zrušení povinné zkoušky z matematiky, která by jinak měla být zavedena od příštího jara. Sněmovna návrh již schválila, Senát by o něm měl rozhodnout v červnu. Plaga předlohu zdůvodnil tím, že nejdřív se ve školách musí zlepšit výuka.

Běžnou částí státních maturit byly v předchozích letech i slohy z češtiny a cizích jazyků. Letos se měly konat 8. a 30. dubna. S ohledem na to, že se 11. března kvůli šíření koronaviru zavřely školy, oznámil ministr v druhé polovině března, že se letos psát nebudou. Původně plánované testy se pak přesunuly z 4. až 6. května na 1. až 3. června. Poslední ze tří dnů budou moct zájemci dělat nepovinný těžší test z matematiky, ke kterému se přihlásilo asi pět procent prvomaturantů. K výsledkům tohoto testu přihlíží některé vysoké školy u přijímání ke studiu.

Kromě angličtiny mohou maturanti jako cizí jazyk volit i jiné jazyky. K němčině se letos přihlásilo 2,1 procenta středoškoláků, k ruštině 1,1 procenta, ke španělštině 0,2 procenta a k francouzštině 0,1 procenta.

Ředitelé středních škol obdrží výsledky testů od Cermatu 8. června. Nejpozději další den je musí sdělit žákům.

Zkoušky se letos budou konat za zvýšených hygienických opatření k ochraně proti koronaviru. Ministerstvo s epidemiology doporučilo například dbát na dezinfekci a zhruba dvoumetrové rozestupy. Za dodržení těchto podmínek nemusí mít maturanti u zkoušky roušky. Podle ředitelů škol, které oslovila ČTK, je vše připravené. Letošní maturity se podle nich jinak zřejmě nebudou moc lišit od jiných let.

Profilové zkoušky na úrovni škol se spolu s ústní částí státních maturit budou moct konat od 10. června. Konkrétní termíny vypisují ředitelé škol, nejzazší může být 17. července.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rosemil71
2020-05-30 20:47
A sakra,to zas bude ostuda,až většina budoucnosti národa
propadne.Ještě že tu máme fofrinstituce,kde se dá pořídit i
červený diplom.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.