FOTO - pixabay.com

Rasistické policejní vraždy v USA 2011-20

ČTK nabídla v pátek výběr případů policejního násilí na černošských obyvatelích USA a následných nepokojů v uplynulých deseti letech v souvislosti s událostmi z posledních dní, kdy několik desítek měst v USA zachvátily protesty kvůli rasistické policejní vraždě zatýkaného černocha George Floyda.

* 20. prosince 2011 - Policista Jason Stockley zastřelil pěti výstřely při automobilové honičce 24letého černocha Anthonyho Lamara Smithe. Stockley byl souzen za vraždu, protože ze záznamu honičky vyplynulo, že řekl, že prchajícího zabije. V září 2017 ale soud Stockleyho nepochopitelně osvobodil… Vyšetřovatelé přitom měli důkazy, že černoch byl v době incidentu neozbrojený. Také se ukázalo, že u zabitého Smithe se sice našla zbraň, ale nesla stopy DNA pouze po Stockleym. To naznačovalo, že ji tam policista po incidentu sám narafičil. Po rozsudku zachvátily St. Louis rozsáhlé oprávněné protesty, násilnosti a vlna rabování.

* 17. července 2014 - Černoch Eric Garner, podezřelý z nelegálního prodeje cigaret, se při zatýkání v New Yorku bránil a byl policisty přitlačen k zemi; 43letý otec šesti dětí, který byl obézní, trpěl astmatem a vysokým tlakem, si stěžoval, že nemůže dýchat. Ztratil vědomí a v nemocnici zemřel. Porota se rozhodla za jeho smrt bělošského policistu nestíhat. Rodina obdržela odškodnění 5,9 milionu dolarů (146 milionů Kč).

* 9. srpna 2014 - Ve Fergusonu ve státě Missouri zastřelil policista šesti ranami neozbrojeného 18letého černocha Michaela Browna, který kradl v obchodě. Událost vyvolala rozsáhlé nepokoje. Bělošský policista Darren Wilson obviněn nebyl, na práci u policie rezignoval. Nakonec jej ministerstvo spravedlnosti nepochopitelně očistilo od všech podezření.

* 20. listopadu 2014 - Osmadvacetiletý neozbrojený Akai Gurley byl zastřelen policistou v New Yorku, když scházel se svou přítelkyní po temném schodišti jednoho z domů. Policista Peter Liang zrovna prováděl obhlídku budovy, když jeho zbraň údajně náhle vystřelila. Soud v roce 2016 uznal Liangovu vinu, nakonec byl ale odsouzen ke směšnému trestu obecně prospěšných prací.

* 22. listopadu 2014 - V Clevelandu ve státě Ohio zastřelil policejní nováček 12letého černošského chlapce Tamira Ricea držícího repliku pistole. Předtím hocha, jehož prý považoval za podstatně staršího, třikrát vyzval, aby zvedl ruce a vzdal se. V roce 2015 velká porota rozhodla, že policisté obviněni nebudou a Cleveland zaplatí rodině poškozeného šest milionů dolarů (144 milionů Kč).

* duben 2015 - Při incidentu v Oklahomě strážce pořádku prý omylem použil pistoli místo elektrického paralyzéru, tzv. taseru. Postřelený černoch Eric Harris, kterého chtěla policie zatknout kvůli tomu, že se tajnému policistovi pokusil nelegálně prodat střelnou zbraň, zranění podlehl. V roce 2016 byl bývalý zástupce šerifa v záloze Robert Bates odsouzen na čtyři roky.

* 4. dubna 2015 - Bělošský policista Michael Slager zastřelil po běžné dopravní kontrole ve městě North Charleston v Jižní Karolíně neozbrojeného černocha. Padesátiletý Walter Scott, otec čtyř dětí, nereagoval na výzvu k zastavení a chtěl utéci. Policista byl obviněn z vraždy a v roce 2017 byl z hlediska obdobných případů výjimečně odsouzen na dvacet let. Scottova rodina se také s North Charlestonem dohodla na vyplacení odškodného 6,5 milionu dolarů (156 milionů Kč).

* 19. dubna 2015 - Na následky zlomeniny krčních obratlů utrpěné při zatýkání a převozu do vazby zemřel v Baltimore ve státě Maryland černoch Freddie Gray (25). V kauze bylo následně obviněno šest policistů, všichni byli nakonec dle v USA běžného zvyku u rasistického konání osvobozeni. Úřady Baltimoru se nakonec s Grayovou rodinou dohodly na vyrovnání 6,4 milionu dolarů (155 milionů Kč).

* 2. prosince 2015 - V San Francisku byl zastřelen 26letý černoch Mario Woods. Podle videozáznamů, které pořídili kolemjdoucí lidé, stál Woods zády ke zdi budovy a policisté na něj mířili zbraněmi. Policie tendenčně (ale i tak směšně) tvrdila, že Woods držel nůž a odmítal jej pustit. Matka zabitého mladíka vysoudila odškodnění, soud ale stále není u konce.

* 6. července 2016 - Při dopravní kontrole ve Falcon Heights v Minnesotě byl několika výstřely zastřelen 32letý černoch Philand Castile. Podle výmluv policisty Castile sáhnul po zbrani, a on se tak bál o svůj život. O den dříve, 5. července, zemřel v Louisianě Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň. V reakci na tyto události se v USA konaly demonstrace proti policejnímu násilí na černoších. Protesty uzavřely hlavní dopravní tepny několika amerických měst, v celách skončilo přes sto lidí. Oba policisté byli osvobozeni, což vyvolalo oprávněně další demonstrace.

* 19. června 2018 - Třicetiletý policejní nováček Michael Rosfeld, který pátral po pachateli střelby, se snažil zastavit 17letého Antwona Rosea, ten se ale snažil utéci a policista mladíka třikrát střelil. Následně se ukázalo, že Rose nebyl ozbrojený, jeho smrt v Pittsburghu vyvolala protesty. Policista byl skandálně zproštěn obvinění.

* 12. června 2019 - v Memphisu v americkém státě Tennessee se policisté pokusili zatknout 20letého Brandona Webbera, který byl hledán na základě několika zatykačů. Hledaný černošský mladík se zatčení bránil a několikrát autem vrazil do policejních vozů, následně na policisty prý vytáhl pušku. Policisté mladíka zastřelili. Při násilnostech, které zásah vyvolal, bylo zraněno přes 30 policistů, vandalové také poničili několik policejních aut a zaútočili na hasičskou stanici.

* 25. května 2020 - Šestačtyřicetiletý George Floyd zemřel v Minneapolisu ve státě Minnesota poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista skoro devět minut na krku, ačkoliv muž mu opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl zaplatit padělaným šekem. Podle policie se vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Jde ale zřejmě o výmluvu. Video zachycující incident se rozšířilo na sociálních sítích a vyvolalo protesty v řadě desítek amerických měst.

(rom)

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 12 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-06-01 13:11
S těmi černochy a Latinci není asi v USA vše košer. Jako u nás s
Romy. A tohle jsou důsledky. Vina je asi na obou stranách. Té bílé ale
i té černé. Začalo to ovšem otrokářstvím.
slechta48
2020-05-31 19:07
Krátká lekce jak pořádkové síly "vzoru demokracie a lidských
práv" zachází s vlastními občany. Být to takhle v Hongkongu nebo
v Rusku už by z letadlových lodí startovala "humanitární
mise" :
"https://www.youtube.com/watch?v=8JvSvmAxv6w&feature=emb_logo"
;
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.