Můj názor. Na okraj jednoho rozhovoru

V neděli 17. května t. r. jsem na chvilku zapnula televizi a poslouchala Otázky Václava Moravce. Vyslechla jsem první část probírající a propírající Vojtěcha Filipa a jeho rozhovor pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda. Dál jsem to psychicky nevydržela a pořad vypnula.

Rozčilená jsem byla z mnoha důvodů. Především kvůli tomu, co již známe z historie: »O nás bez nás«. Nevybíravým útokům proti Filipovi, požadavkům na jeho odvolání z funkce místopředsedy PS, aniž byl do pořadu přizván, aby se mohl hájit.

Samozřejmě Filipovi ublížil i fakt, že ho časopis představil ne jako předsedu KSČM, který říká své názory, ale jako místopředsedu PS, takže se jeho odpovědi na otázky časopisu jeví jako oficiální stanovisko tohoto orgánu. Olej do ohně přilil i docela nešťastný překlad do češtiny, kdy přívlastek k VŘSR v originále znějící byl v českých médiích uveřejněn jako »nejskvělejší«, popř. jako »nejúžasnější«, ačkoliv smysl a přesnější překlad je »nejvýznamnější«. Mimochodem, takto nepřesně byl tento překlad uveden i v Haló novinách v sobotu 16. května. Znechutilo mě burácení a trapné výlevy předsedy ODS Fialy, který šel tak daleko, že v rozporu s naší historickou zkušeností nabytou v průběhu půldruhého tisíciletí prohlásil, že zlo k nám přicházelo vždy jen z východu. Pozorný a znalý divák si jistě udělal obrázek sám. (Možná měl ale Fiala na mysli Mongoly a Tatary ve středověku a Turky ve středověku i novověku.)

Na druhou stranu si nemohu odpustit jednu kritickou poznámku. Já samozřejmě souhlasím s tím, že odstranění Koněvovy sochy v době koronaviru a zákazů shromažďování je zbabělé a zločinné. Nelze ani polemizovat s jeho tvrzením, že česká veřejnost většinou ctí památku padlých rudoarmějců a cítí vděčnost za osvobození Československa. Vnímám to stejně. Stejně tak sdílím jeho kritiku počínání ministra Petříčka. Avšak příslušná otázka časopisu se netýkala československých legií, ale jen a jen stavu a osudu sovětských hrobů na našem území. Bylo zcela zbytečné otvírat tuto záležitost, bylo zbytečné a naprosto netaktické glorifikovat VŘSR, a tím spíš ve spojení s našimi legiemi, které »v Rusku nikoho neosvobozovaly a neudělaly nic dobrého pro nejvýznamnější světovou socialistickou revoluci minulého století v roce 1917«.

Samozřejmě – památníky našim legionářům v Rusku a památníky sovětským osvoboditelům – to jsou dvě zcela nesrovnatelné věci. Ale dalo se zákonitě čekat, jaké reakce vyvolá podobné vyjádření. Je neoddiskutovatelným faktem, že působení čs. legií v Rusku bojujících proti tehdejšímu Rakousku pomohlo Masarykovi a spol. při jednáních se zeměmi Dohody o poválečném vzniku Československa. Je také fakt, že jen někteří legionáři se podíleli na bělogvardějských zločinech proti rudým či proti obyvatelstvu. Většina jen prostě chtěla domů. A měli tu smůlu, že uvízli v zemi zmítané občanskou válkou. Vyslovené hodnocení vyznívá opravdu velmi nešťastně – jak to, že ti legionáři nepochopili tu úžasnou revoluci a nepostavili se výhradně na její stranu!? Takto a podobně mluvit bylo snad opravdu zbytečné! V každém případě to přispělo k obrácení směru antipatie veřejnosti od obrazoborců a přepisovačů historie ke komunistům.

Co mě však udivuje, je ten dvojí metr hodnocení ze strany našich politiků. Na jednu stranu požadují po ruské vládě, aby přinutila místní úřady zbudovat památníky našim legionářům, ale když Rusko protestuje proti odstranění sochy maršála Koněva, přestože se náš stát smluvně zavázal chránit válečné hroby a památníky osvoboditelů, odpovídají, že s tím stát nemůže nic udělat, památník prý patří Praze 6!

Nemohu se též smířit s úděsným překrucováním historie a lživým působením veřejnoprávní televize. Přepisovači historie poukazují na účast Koněva při potlačení maďarského povstání, přitom v televizi ukazují záběry z hrůzných budapešťských poprav roku 1956, kdy byli lidé věšeni hlavou dolů a pod nimi zapalovány ohně. Už jaksi opomíjejí uvádět informaci, že to nedělala zasahující RA, ale že toto právě dělali maďarští »demokratičtí« povstalci komunistům, policistům a že právě kvůli těmto hrůzám v Maďarsku Sověti zasáhli.

A ještě dovolte dvě poznámky. Jednak k pamětní desce vlasovcům – dobrá, budiž, ale je třeba k ní přidat ještě vysvětlující tabulku, kde se uvede, že sice pomohli osvobozovat Prahu, ale až za pět minut dvanáct. Když porážka nacistického Německa byla již zřejmá, když vlasovce začal ovládat strach ze sovětské odplaty za to, že ochotně pomáhali fašistům v jejich zločinech proti lidskosti. Uvést na ní je potřeba i pár příkladů, např. to, že zvláště sovětští (ruští) zrádci utopili v krvi polské povstání. (Mimochodem, »dobře« to Němci promysleli, když je tam nasadili – vždyť to bude nadlouho rozbíjet slovanskou vzájemnost a dál stupňovat polsko-ruskou rivalitu.)

Nakonec k srpnu 1968 v Československu a následné »okupaci« – zamýšlím se nad tím, zda bychom dnes nazývali okupací přítomnost sovětských vojáků na našem území, kdyby zde RA zůstala hned po osvobození v roce 1945. Jaksi se už nemluví o tom, že Američané vybudovali vojenské základny ve všech zemích, kde prošla jejich noha, a od války se z nich nehnuli. Že svou přítomnost naopak posilují, rozšiřují do dalších zemí, dnes i do zemí, které byly součástí Sovětského svazu. To zřejmě není okupace, ale »bratrská pomoc«! Kdyby od nás v roce 1945 sovětští vojáci neodešli, nebylo by srpna 1968. A kdyby čeští »hrdinové« poslechli výzvy prezidenta Svobody, aby nekladli odpor, kdyby nepřevraceli do cesty tankům tramvaje a neházeli po nich zápalné lahve, nebylo by tolik obětí. Nemohu se ubránit srovnání s březnem 1939 – to Češi jen mlčky přihlíželi vpádu nacistů (když pominu obranu jedné pohraniční pevnosti vojáky čs. armády). Jen bezmocně utírali slzy, maximálně zatínali pěsti, když kolem nich projížděly německé motorky a auta. Hrůza fašistické válečné mašinérie budující »novou velkoněmeckou říši nadlidí« nedovolovala žádný otevřený odpor. Toto byla skutečná okupace, která nás zbavila svéprávnosti, která náš národ za jejího trvání do května 1945 stála desítky tisíc obětí a která našim národům chystala jen genocidu či otroctví. Přítomnost Rusů jsem kromě dvou tří projíždějících kolon v našem městě za celou dobu od roku 1968 do roku 1990 ani nezaznamenala. Inu – dnes jsme v NATO, spolu s Německem, který měl být mezinárodními smlouvami denacifikován, dekartelizován, demilitarizován… Dopadlo to jinak a my musíme zkrátka také jinak housti. Otrlejší by řekli – lézti do jiné řiti.

Stanislava KUČEROVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 112 hlasů.

Stanislava KUČEROVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2020-06-02 15:11
Mějte soucit s „velkymmaxmilianem“. Kdybyste vy měli takovou touhu
zdát se géniem, jako má on, a přitom byli neužiteční a zbyteční
pro celý svět, bez schopnosti něco smysluplného konat, bez rodinného
zázemí, bez skutečných přátel (kromě několika podobných
kavárenských tlučhubů), třeba byste také dělali takové
„upoutávky“ na svou osobu (málem jsem napsal „osobnost“). Vždyť
on nemá ani požitek z takového vtipu, jakým je rozdíl smyslu vět,
způsobený čárkou, jako je známé: „Lež má krátké nohy.“
„Lež, má krátké nohy.“
joska.korinek
2020-06-02 15:11
Mějte soucit s „velkymmaxmilianem“. Kdybyste vy měli takovou touhu
zdát se géniem, jako má on, a přitom byli neužiteční a zbyteční
pro celý svět, bez schopnosti něco smysluplného konat, bez rodinného
zázemí, bez skutečných přátel (kromě několika podobných
kavárenských tlučhubů), třeba byste také dělali takové
„upoutávky“ na svou osobu (málem jsem napsal „osobnost“). Vždyť
on nemá ani požitek z takového vtipu, jakým je rozdíl smyslu vět,
způsobený čárkou, jako je známé: „Lež má krátké nohy.“
„Lež, má krátké nohy.“
fronda
2020-06-02 00:10
Naopak. Filip tentokrát promluvil dobře a měl by v tom pokračovat,
stejně jako další funkcionáři. "Taktizování" už bylo
dost, vedlo to k současným 5% preferencí. Hodnocení VŘSR i role
Masarykových ozbrojenců bylo šťastné a správné. A jestli se to
někomu nelíbí, jeho problém. Ať si zvyká.
Vladimir.novak1
2020-06-01 23:41
K miki.13.Také rána pod pás.Ale nebraňme Váš vstup na tento
web.Takže k Židům.V Izraeli jsem byl a nemůžu si Židy
vynachválit.Nakonec jsem měl kamaráda,jehož matka,Židovka, přežila
Mengeleho pokusy a byla jeho posledním "pacientem".K
r.1968.Také jsem protestoval proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy.A je
fakt,že např.v Děčíně na zámku byla velká sovětská posádka.Ale
ven mohli jen někteří oficíři.Nebyl z nich strach jako máme dnes z
různých cizinců.K samotnému vstupu.Nevím já,nevíte Vy,neví celý
národ příčinu spojeneckého vstupu vojsk.Sověti vykládali,že tu byla
zaseta kontrarevoluce.Mohla být a nemusela.Nemusela,ale postupně by k ní
mohlo dojít,tak jak došlo k Velkému Listopadu.
jmarek3
2020-06-01 22:12
Je to pravda a bolestivá.Němci jako poražený nacistický stát nám
velí v agresívním spolku NATO. Z Ruska udělala demokracie a svoboda
nepřítele.Nacismus se stal v roce 2020 novou ideologií v Českém
státě. Jak smutné ba i odporné.
svaty_vaclav
2020-06-01 22:02
miki.13 taky propásl příležitost držet hubu.
miki.13
2020-06-01 21:56
Jinak společný jmenovatel komunistického a fašistického hnutí je
nenávist k židům. Z procesů z padesátých let opravdu běhá mráz po
zádech.
miki.13
2020-06-01 21:48
Soudružka Kučerová považuje vstup spojeneckých vojsk v roce 68 jako
bratrskou pomoc. Zařadila jste se spolu s Filipem do skupiny ruských
kolaborantů.
Vladimir.novak1
2020-06-01 21:21
No,připojuji se ke ZBYSEK.KUPSKY.K velkymaxmilian.Měl jste mlčet a
nakousnout jiné téma.Ale osobně jsem rád,že se na webu HaNo
projevujete.Mám zadarmo estrádu.Podpásovka je Vaše poznámka o
padesátých letech,je vidět,že nemůžete uhnout.Ale,když už, tak
už.Po Velkém Listopadu zde ve velkém tu byli vražděni,mj.velká
chlouba ODS a pravice,a to bez soudu,různí podnikatelé.Dočkali jsme se
i pumových atentátů,loupeží a podvodů ve velkém.A asi budete
vzpomínat na J.Palacha.My můžeme zase vzpomínat na lidi, kteří se tu
upalovali, protože ztratili práci.Ale o tom se nesmí psát.A vzor celé
pravice,USA,také by se měl chlubit justičními vraždami.Nakonec, to co
se děje nyní v USA,také není nejrůžovější.
velkymaxmilian
2020-06-01 21:17
@zbysek.kupsky: Musím přiznat, že asi z osmi desítek zkoušek na
akademické půdě, žádná nebyla z jazyka českého, neboť obor
lingvistiky jsem nestudoval. Tečky a čárky jsou mi vcelku šum a fuk,
podstatný je obsah. Pokud z něho má někdo zarděnky a uchyluje se k
humoru tohoto druhu, mám z něho srandu a je mi ho lidsky líto. PS: Pokud
tam mám opět špatně tečky nebo čárky, jsou mi nejen šum a fuk, ale
také u ...
ZBYSEK.KUPSKY
2020-06-01 20:54
Maxi, Maxi... Propásl jste příležitost mlčet, nebo aspoň
neargumentovat. Můžete ONI a ONY vysvětlovat jak chcete. Pro to, čeho
jste se dopustil, má velký význam používání čárek a teček.
Možná nedosahuji Vaší inteligence, mnoho jiných pochopilo, že šlo o
humor. Ale Vám děkuji za politické školení mužstva. Potěšilo mne,
že se mou osobou zabýváte natolik, že víte, že jsem člen redakce,
děkuji za projevený zájem. :)
velkymaxmilian
2020-06-01 20:16
@hajek.jiri51: Mýlíte se pane Hájku, když mám náladu kladu si řadu
otázek, díky vaší glose jsem si právě teď jednu položil. Proč v
kauze Slánský a spol. komunisté obžalovali 14 lidí, ze kterých pouze
zástupce generálního tajemníka Josef Frank NEBYL židovského původu.
Sčot je neúprosný: obžalováno čtrnáct osob, 11 oprátek
(nežidovského původu pouze výše jmenovaný) a tři tresty odnětí
svobody na doživotí. Na tehdejší ÚV KSČ přišlo 10 500 dopisů (ze
závodů, VTZ, stranických organizací, škol všech stupňů), které
požadovaly smrt pro všechny, "tragickou třešničkou na dortu"
byl neuvěřitelný antisemitský výkřik:„Hitler jich mnoho likvidoval,
ale ještě jich bylo málo!“ Domnívám se proto, že relevantních
důvodů proč klást rovnítko mezi tyto totalitní ideologie je dostatek.
rosemil71
2020-06-01 20:03
Maxi,jste slavný,máte radost?Kamarád z Austrálie se mne ptal,co že za
kašpara píše pod nickem velkymaxmilian do HaNo.Nebojte,neshodil jsem
vás,řekl jsem,že jste názorový oponent.Ale ruku na srdce,fakt
věříte vlastním blábolům?
Vladimir.novak1
2020-06-01 19:32
K velkymaxmilian.No,nevymlouvejte se.Ten zvací dopis jste podepsal,to už
Vám nikdo neodpáře.No,bavím se.
hajek.jiri51
2020-06-01 19:05
To přiřazení se je prkotina, kterou "středovému levičáku"
rád odpustím. Ale s jeho permanentní snahou klást neustále, byť
podle víc jak účelového a diskutabilního zákona, rovnítko mezi rudou
a černou, to tak úsměvné už není. Otázku, proč ti černí
podporovaní kapitálem, ty rudé, stejně jako židy, vraždili, si
zjevně není schopen ani položit, natož inteligentně zodpovědět.
velkymaxmilian
2020-06-01 18:50
@zbyšek.kupský + Vladimír.novák1: Inteligentní člověk obsah
věty:"Výše jmenovaného však za tento rozhovor přiřadili na
úroveň signatářů neblahého "zvacího dopisu", patřím k
nim také...", pochopí. Jak z jazykového tak obsahového hlediska.
Lidé, o kterých je řeč ve druhé větě, tedy ONI (nikoliv ONY)
přiřadili výše jmenovaného (Filipa) na úroveň signatářů..,
patřím k nim také, dá rozum, že patřím do množiny ONI. Totální
ubohost, kterou se prezentujete jste se přiřadili k Vyskočům,
Plenigerům a dalším primitivům, to šokuje zejména u člena redakce
HaNo...
Vladimir.novak1
2020-06-01 17:33
Hm,také jsem viděl tu nesrovnalost ve větě" Výše jmenovaného
však za tento rozhovor přiřadili na úroveň signatářů neblahého
"zvacího dopisu", patřím k nim také..."Ale mlčel
jsem,anžto nevytýkám zde chyby v ČJ.Jinak,souhlasím,ta věta je
úsměvná,a to pro komunisty.Potěšilo mě,že velkymaxmilian se
přiřadil a přiznal to, že byl signatářem zvacího dopisu.
ZBYSEK.KUPSKY
2020-06-01 17:13
Maxi, dávejte si pozor na češtinu - právě jste se přihlásil k
signatářům neblahého "zvacího dopisu"...
rosemil71
2020-06-01 13:35
Maxi,nedělejte vola z pí.Kučerové.Do hodně měkkého šlápli právě
kapouni.Já už tady ten bordel snad nějak přežiji,ale Bůh s ostatními
generacemi.
Vladimir.novak1
2020-06-01 11:52
To,co Stanislava Kučerová předvádí,je nicotné,a to vůči Filipovi.Je
Fakt, že s.Filip by konečně měl odstoupit z místopředsednického
křesla v PS a vůbec jako předsedy KSČM.A to z jiných důvodů,než je
v článku naznačeno.Je to kvůli spojení s Babišem,jen aby nepřišel o
své místopředsednické křeslo a o stranu se nestará,nemá na ni
čas.Shrnuto:Jde mu jen a jen o osobní prospěch.
1 | 2
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.