Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov. FOTO - Wikimedia commons

Jediná plovoucí jaderná elektrárna v provozu

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která nemá ve světě obdoby, byla uvedena do komerčního provozu. Příslušné rozhodnutí vydal 22. května generální ředitel společnosti Koncern Rosenergoatom (provozovatel elektrárny a součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

»Od dnešního dne můžeme považovat projekt na výstavbu plovoucí jaderné elektrárny ve městě Pevek na Čukotce za úspěšně dokončený. Nyní se plnohodnotně stala jedenáctou komerčně provozovanou jadernou elektrárnou v Rusku a nejsevernější jadernou elektrárnou na světě,« uvedl Andrej Petrov, generální ředitel Koncernu Rosenergoatom.

Rozhodnutí o zahájení komerčního provozu vycházelo z několika dokumentů, které potvrzují, že plovoucí elektrárna odpovídá projektové dokumentaci. To znamená, že splňuje všechny aktuální požadavky v oblasti ekologie, požární ochrany, hygieny, stavebních prací a dalších.

Připomeňme, že Akademik Lomonosov dodal první elektřinu do samostatné sítě Čaun-Bilibinského uzlu 19. prosince 2019. Uznávaný odborný žurnál Power Magazine to zařadil mezi šest nejzásadnějších událostí roku v jaderné energetice na světě.

Od připojení k síti už plovoucí JE vyrobila 47,3 GWh elektřiny. V současnosti pokrývá 20 % spotřeby v Čaun-Bilibinském energetickém uzlu a v blízké budoucnosti, po uzavření Bilibinské jaderné elektrárny, se stane klíčovým energetickým zdrojem Čukotky.

Plovoucí JE Akademik Lomonosov se skládá z pobřežní infrastruktury a samotného plovoucího dvojbloku s reaktory KLT-40S. V souhrnu mají oba reaktory elektrický výkon 70 MWe a tepelný 50 Gcal/h. Délka plavidla dosahuje 140 metrů, šířka 30 metrů a ponor 21 500 tun. Projektová doba provozu činí 40 let.

Na základě reaktorů KLT-40S byly vyvinuty reaktory RITM-200, které jsou kompaktnější a účinnější. Ty jsou nyní montovány do jaderných ledoborců třídy LK-60 (celkem pět lodí) a s těmito malými reaktory Rosatom počítá i pro své malé suchozemské jaderné bloky.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 000 lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech 11 JE v RF, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V RF Rosatom také staví půltucet bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Do portfolia jeho exportních zakázek patří 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.