Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Trampolína aneb Nová éra v dobývání vesmíru?

»Trampolína funguje,« prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném vypuštění rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Tímto žertovným výrokem, jímž narážel na někdejší vyjádření nynějšího šéfa ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina, zaskočil nejednoho účastníka postartovní tiskové konference.

Agentura TASS, která poznámku Muska zaznamenala, připomněla, že Rogozin v roce 2014, tehdy ještě jako místopředseda ruské vlády, jako by žertem komentoval americké sankce namířené proti ruskému kosmickému průmyslu. Navrhl Spojeným státům, aby své astronauty dopravovaly na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) trampolínou.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tehdy k dopravě astronautů na ISS už využíval ruské lodě Sojuz. Byl k tomu nucen poté, co v roce 2011 ukončil program svých raketoplánů.

Po zvěstování přítomným, že trampolína funguje, se Musk s ředitelem NASA Jimem Bridenstinem na sebe podívali a rozesmáli se. »To je interní vtip,« poznamenal k tomu šéf firmy SpaceX, která vynesla lidskou posádku do kosmu jako první soukromý dopravce a zahájila tak novou éru v dobývání vesmíru.

Sobotní start Crew Dragonu z Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral znamenal, že poprvé po devíti letech odletěli američtí astronauti americkou lodí z území Spojených států.

Posádka, kterou tvoří Robert Behnken a Douglas Hurley, včera po bezmála 19 hodin trvajícím letu na ISS přistála po 16. hodině našeho času.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2020-06-01 14:05
@1958.Jirka: Američanům trvalo "zdizertifikovaní" dopravu
astronautů na ISS dlouho, ale podařilo se. Je proto svatou povinností
"popíchnout" nejen místní, ale i cizí pohrobky SČSP. Co tak:
"Bankéři na Arbatu si rvou vlasy, dosud standardní zdroj dolarů je
v ..."
1958Jirka
2020-06-01 12:31
Je to veliký úspěch!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.