Ilustrační FOTO - Pixabay

Turecku jde jen o ropu

Turecko by na základě dohody s Libyí mohlo v horizontu tří nebo čtyř měsíců začít zkoumat přítomnost ropy ve východní části Středozemního moře. Podle agentury Reuters to oznámil turecký ministr pro energetiku Fatih Dönmez. Legitimitu dohody mezi Tureckem a Libyí však oprávněně zpochybňují další země v regionu včetně Řecka.

Turecký ministr pro energetiku Fatih Dönmez. FOTO - Wikimedia commons

Libyjská vláda uznávaná OSN podepsala dohodu o námořní hranici s Tureckem v minulém roce. Turecko absurdně tvrdí, že na základě dohody vznikla výlučná ekonomická zóna v oblasti od jeho jižního pobřeží až po severovýchodní pobřeží Libye. Proti dohodě se vymezují Řecko a Kypr, které tvrdí, že dohoda je nezákonná. Podle řecké vlády totiž logicky nerespektuje mořské právo, protože námořní zóny Turecka a Libye spolu nesousedí. Proti ujednání, s nímž zároveň libyjská mezinárodně uznávaná vláda podepsala dohodu o vojenské pomoci Turecka, se staví také Evropská unie.

Plánovaná turecká aktivita by mohla podle ČTK ještě zvýšit napětí, které v regionu léta panuje kvůli sporům o vlastnictví přírodních zdrojů a staví Turecko proti Kypru, Řecku, Egyptu a Izraeli. Turecko by také mohlo čelit sankcím ze strany EU.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.