Ilustrační FOTO - Pixabay

Švédská ekonomika se ještě nepropadla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných údajů švédského statistického úřadu. Tato skandinávská země k boji proti koronaviru přistupuje liberálněji než většina dalších států.

Statistický úřad oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) Švédska se v 1. čtvrtletí zvýšil o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům. V rychlém odhadu ze začátku května přitom statistici hlásili pokles švédského HDP o 0,3 %.

HDP celé Evropské unie se podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat z poloviny května v prvním čtvrtletí v důsledku koronaviru propadl o 3,3 %. To je nejvýraznější pokles od začátku měření v roce 1995.

Švédské úřady nechaly na odpovědnosti občanů, aby dodržovali doporučení ohledně odstupů a hygienických pravidel. Otevřeny zůstaly základní školy, kavárny, restaurace i obchody. Švédský úřad veřejného zdraví soudí, že švédský přístup je dlouhodobě udržitelný a odmítl krátkodobější přísné restrikce, které považuje za nepříliš účinné v poměru k jejich dopadu na společnost jako celek.

Ve 2. kvartálu se nicméně očekává propad švédské ekonomiky, protože se plně projeví negativní dopady pandemie způsobené koronavirem. Švédská vláda v celém letošním roce počítá s poklesem HDP o sedm procent. Představila již řadu opatření na podporu ekonomiky v hodnotě kolem 245 miliard švédských korun (628 mld. Kč), napsala agentura Reuters.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.