Ilustrační FOTO - Pixabay

Jídlo je kouzelné

Šéfkuchař Daniel Humm z restaurace Eleven Madison Park je zvyklý na hosty platící exkluzivními zlatými kreditními kartami.

Nyní ale tvrdí, že za krize způsobené virem COVID-19 jsou nejštědřejší odměnou vděčné úsměvy chudých Newyorčanů, kteří se najedli v jeho restauraci se třemi michelinskými hvězdami, jež proměnil v dobročinnou vývařovnu, píše agentura Reuters.

Kuchaři v jeho restauraci na Manhattanu, která v roce 2017 získala ocenění za nejlepší stravovací zařízení na světě, připraví denně 3000 jídel pro pracovníky v první linii a znevýhodněné Newyorčany, z nichž většinu distribuují v kostele ve čtvrti Harlem.

»Zrovna tuhle mi jeden člověk říkal:´Můj ty bože, tohle je nejlepší jídlo, jaké jsem kdy měl‘,« řekl Humm, stojící ve své potemnělé prázdné restauraci, která musela zavřít v polovině března kvůli pandemii. Humm a jeho tým ve spolupráci s neziskovou organizací Rethink food, která se zabývá využitím zbytků jídla z restaurací pro strádající, poskytují část z asi 90 000 porcí, které se ve městě za týden vydají lidem v nouzi. »Když se tahle krize začala rozvíjet a museli jsme okamžitě vypnout světla, docela rychle jsme si uvědomili, že chceme pomoci, jakkoli to bude možné,« řekl Humm.

Jídelna vypadá bez ubrusů a bohaté klientely osaměle oproti činorodé kuchyni, kde se připravují jídla, rozdávaná v kostelích, charitách, komunitních centrech a sociálních ubytovnách. Humm proměnil kuchyni ve vývařovnu za peníze ze soukromých darů a čtvrt milionu dolarů (6,2 milionu korun), který mu věnovala platební společnost American Express. Šéfkuchař již nyní ví, že až restrikce spojené s COVID-19 poleví a do určité míry se navrátí normální život, nebude dál vařit jen pro jedno procento nejbohatších, ale rovněž pro lidi, kteří čelí extrémní chudobě. »Jídlo je kouzelné, má takovou moc. Na světě je velice málo věcí, které se dotýkají úplně všech,« dodal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.