Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ostře sledovaný zákon schválen

Vláda schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, avšak bez podpory ministrů za ČSSD. Osud ostře sledovaného zákona ve Sněmovně je tak nejistý.

Podle kritiků zákon pomůže premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Babiš sám se proto raději hlasování na vládě neúčastnil. Ministři za ANO pak zákon schválili, ministři za ČSSD se ale zdrželi. Problémem je podle nich výjimka pro svěřenecké fondy. Podle ní majitele svěřeneckého fondu nelze považovat za vlastníka firmy, která je do svěřeneckého fondu vložena. »Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenské fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne Sněmovna svým hlasováním,« uvedl šéf ČSSD Jan Hamáček.

Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že evidence majitelů má posílit transparentnost právnických osob a právních uspořádání a je jedním z nástrojů boje proti praní peněz a financování terorismu. Předpis vymezuje, kdo je považován za skutečného majitele, ale také reguluje přístup k údajům v příslušné evidenci a proces zápisu údajů o skutečném majiteli. Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik vyjádřil sympatie podstatě zákona, nicméně uvedl, že by byl rád, aby si stát obdobně vynutil transparentnost u neziskového sektoru, kam často míří obrovské státní prostředky, aniž by bylo jasné, kdo za neziskovými organizacemi opravdu stojí a jaké má cíle.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 21 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


josefko
2020-06-02 19:38
Jaroslav Hašek: Mladočeské volby na Malé Straně.
hajek.jiri51
2020-06-02 14:12
ČSSD ukazuje, po stáhnutí kalhot, svou pravou tvář.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.