Ilustrační FOTO - Pixabay

Desetitisíce Američanů stále v ulicích

Pokojné demonstrace desetitisíců lidí proti policejní brutalitě vůči černochům v USA znovu provázelo násilí, jež propuklo v některých velkých amerických městech.

Úřady povolaly na pomoc policistům Národní gardu již v 15 státech včetně metropole Washingtonu, kde pořádkové síly rozháněly demonstranty slzným plynem nedaleko Bílého domu. Na 40 amerických měst již vyhlásilo noční zákaz vycházení a nejméně 4400 účastníků protestů policie zadržela.

Kvůli nečekané intenzitě demonstrací v blízkosti Bílého domu se v pátek podle agentury AP americký prezident Donald Trump asi na hodinu schoval do nouzového bunkru v prezidentské rezidenci. Protesty se ve Washingtonu vyhrotily i v noci. Policie zakročila proti lidem, kteří se neřídili zákazem vycházení, ti následně založili několik požárů a vloupali se do přilehlých bank a klenotnictví. Noční násilné střety protestujících s pořádkovými silami hlásí rovněž města New York či Filadelfie.

Demonstrace a nepokoje však nadále pokračují i na západním pobřeží USA. Ve městech Santa Monica a Long Beach v jižní Kalifornii několik stovek lidí rozbíjelo výlohy obchodů a bralo z nich zboží. V centru Los Angeles vjelo do protestujících policejní auto a dva z nich srazilo na zem, zřejmě však nepřišli k újmě.

Na mnoha místech však byly protesty pokojné. Protesty podpořila řada osobností z hudebního, filmového a sportovního světa. Například Lady Gaga napsala: »Dlouho víme, že prezident Trump selhal. Je v nejmocnější funkci světa, a přesto nabízí jenom neznalost a předsudky, zatímco životy černochů jsou mařeny. Přilévá oleje do ohně v systému, který je už tak rasistický, a všichni vidíme, co se děje. Je čas na změnu.«

Zatímco někde čelila policie obviněním z příliš tvrdého postupu vůči demonstrantům, na jiných místech země se k nim připojila. Ve státě Michigan se například do pokojné manifestace zapojil místní šerif, šéf policie ve městě Santa Cruz zase poklekl s ostatními demonstranty na počest Floydovy památky.

Trump se přes víkend k protestům oficiálně nevyjádřil, na Twitteru volal po tvrdém zákroku vůči demonstrantům. Napsal, že někteří guvernéři musí přijmout tvrdší postoj, jinak bude federální vláda nucena využít »neomezenou moc naší armády a mnoho (lidí) pozatýkat«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-06-02 19:04
Kde je mezinárodní společenství se svým letectvem, aby zasáhlo proti
Trumpovým ozbrojencům a chránilo civilisty?
hajek.jiri51
2020-06-02 14:28
USA názorně a odjakživa kálí na lidská práva, kterých ovšem jinak
mají plnou hubu. To ukazuje Hejich prolhanost a prohnanost se kterou se
snaží dirigovat falešně hrající orchestr Západu a to nejen
Divokého. A stádu, lezoucí jim někam, aniž by si vidělo dál jak za
špičku vlastního nodu, je pořád dost povolné, vlezlé a početné.
Pokud je dolar dolarem. Bohužel.
slechta48
2020-06-02 13:01
Jak je možné, že naše ZaMini ani EK a další státy
"demokratického" západu důrazně neprotestují proti
policejnímu násilí v USA? Pokud "prodemokratická" opozice
obdobně řádila v Hongkongu volali všichni k umírněnosti správu
provincie. Někdo prostě může, jako samozvaný ochránce lidských práv
všude mimo teritorium USA, a jiný pod hrozbou sankcí nesmí? A proč?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.