Na tom dějezpytci nic nezmění

Osm »historiků« z ÚSTR a havloidních dějezpytců nám ve svém prohlášení poněkud »převyprávělo pohled na historii«. Dozvěděli jsme se například, že žádná Velká vlastenecká válka nebyla, ale že každý národ, Ukrajinci, Bělorusové, Rusové a další národové země, která se tehdy nazývala Sovětský svaz, pouze bránili své domovy, protože stalinský SSSR nenáviděli. A dále Koněv, Žukov a jiní byli jen »Stalinovi lokajové« a jejich armády nic neosvobozovaly, ale jen připojovaly ke stalinskému dominiu a držely pak silou ve stalinském bloku.

Zajímavé myšlenky, nemyslíte? Hodné starosty jedné pražské čtvrti. Ale jsou i jiní potentáti, kteří si historii u nás pletou s pohádkami a legendami na smyšlená témata. Proč by osmička dějezpytců nemohla jim nabídnout »historizující podklad«? Ano, proč? Jestliže není síla, která by se autorům postavila, protože každý seriózní badatel má před očima osud pisatele Husákova objektivního životopisu a jeho »odstřižení« od grantu a skutečné historické práce?

Jak je to však s těmi »Stalinovými lokaji« a mocenským ovládnutím středoevropských a východoevropských zemí? Především, posádky sovětské armády zůstaly po válce ve zmíněných zemích jen v Maďarsku a Německu, v Polsku pak jen kolem železničního koridoru. U nás ani v Rumunsku, Bulharsku, či Jugoslávii tehdy nikoli. A »oni lokajové«? Byli snad Eisenhower, Patton a další »lokajové Roosevelta«? To, že plnili po svém úkoly vrchního velení, v jehož čele stál Stalin, bylo spojeno jen s okupací dalších a dalších regionů? Ne tedy se snahou odrazit krutého nepřítele a porazit ho? To ovšem znamená, že autoři zmíněného dokumentu spíše fandí hitlerovské armádě, která chtěla jen smést »stalinský režim« a přinést pořádek. To, co však přinášelo s sebou ono vraždění, mučení, hrůzy, byl zřejmě jen politováníhodný exces.

Pak je tu zpochybnění termínu »Velká vlastenecká« a jeho nahrazení slovy »Rusko-německá válka«. Proč však i Sibiřané, Arméni, Turkmeni se hlásili do Rudé armády dobrovolně? Byl jsem v těch zemích a často se setkal s těmi, kteří dokonce osvobozovali Prahu či jiná místa východní části naší vlasti. Mluvil jsem brzy po válce s bývalými rudoarmějci i v Kyjevě, Mogilevu, Vitebsku i Orše, Tule či Novgorodu a necítil jsem, že byli do něčeho nahnáni, a ani to, že by museli chránit jen své domovy. Bojovali za svou zemi, stejně jako dávní jejich předchůdci pod velením Kutuzova. Podle zmíněných dějezpytců i on byl lokaj, tentokrát cara Alexandra. Bylo to však skutečně tak?

Tehdy většina lidí v Sovětském svazu, bez ohledu na národnost, nejen Rusové, byť měli rozhodující slovo, se spojila k obraně své vlasti, proto Velká vlastenecká válka. Stejně jako nevolníci z let napoleonovských válek se postavili za tehdejší, pro ně nepříznivý režim. »Bojovali«, jak uvedl nositel Nobelovy ceny za literaturu Michail Šolochov, »za vlast«. Na tom čeští dějezpytci nemohou nic změnit.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 95 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


donald.kaczerowski
2020-06-04 00:57
levicovyvolic - Třeba je váš vnuk mdlého rozumu a vykládanou látku si
blbě zapamatoval.
fronda
2020-06-03 23:57
Zvláštní, že Ministerstvo Pravdy má zkratku ÚSTR...
jmarek3
2020-06-03 19:47
Veškeré bádání o Velké vlastenecké válce toliko pro hovada ÚSTR
nevhodná jsou.Tolik zabedněnců a kroutičů pravdy jsem nezažil ani za
socialismu.Na sledování v ČT o historii musí mít člověk hroší
kůži, aby vydržel to bombardování ideologických nýmandů.
svaty_vaclav
2020-06-03 11:36
ÚSTR - kapitalistický úřad pro deformaci dějin a lhaní o socialismu.
Místní antikomunisti a náckové mu žerou všechno seno a siláž,
které ÚSTR vyprodukuje.
levicovyvolic
2020-06-03 09:45
Je to tak, Můj vnuk získal ve škole představu o druhé světové válce
podle ÚSTR: 2. světová válka po několika nevýznamných epizodách
jako byla bitva u Stalingradu a podobně, vyvrcholila pražským
povstáním, kde bylo Německo za pomoci Vlasovců konečně
poraženo......
slechta48
2020-06-03 09:29
Celý ÚSTR není ústavem pro studium ale ústavem pro antikomunistickou
propagandu. Proto tam smí sloužit jen ti "pravě postižení".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.