Ombudsman prozkoumá rušení budek

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček prověří záměr Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) od příštího roku zrušit povinnost provozovat veřejné telefonní automaty.

Telefonní automaty z celé republiky postupně mizí, společnosti O2, která je provozuje, se nevyplácejí. Dosud ale povinně musí být v nejmenších obcích. Záměrem ČTÚ je podle ombudsmana povinnost provozovat veřejné telefonní automaty od příštího roku neuložit. Ombudsman uvedl, že je sice na správním uvážení ČTÚ, zda podle zákona o elektronických komunikacích neuloží povinnost veřejné telefonní automaty provozovat, úvaha úřadu však podle něj musí být odůvodněná a podložená, o čemž lze podle ombudsmana nyní pochybovat.

»Chápu, že jsou modernější prostředky elektronické komunikace a veřejnost upouští od využívání telefonních automatů, jejichž provoz je víc a víc nákladnější. Mám ale za to, že v některých oblastech, zejména nepokrytých dostatečným mobilním signálem, a v určitých, například krizových situacích mají telefonní automaty stále své místo a opodstatnění. Před jejich zrušením má být nade vší pochybnost ověřeno, že je veřejnost nepotřebuje, existuje jejich alternativa, či že jsou dostatečně dostupné na komerčním základě. Nestačí jen argumentovat narůstající finanční nákladností jejich provozu,« uvedl Křeček.

Ombudsman uvedl, že ačkoliv ze záměru plyne, že si ČTÚ k němu zajistil informace a vyjádření od dotčených subjektů, jednoznačně z nich však neplyne, že by provoz telefonních automatů nebyl potřebný a je možné je zrušit. Ombudsman se proto obrátil na předsedkyni ČTÚ s žádostí o podrobnější objasnění důvodů přijetí tohoto záměru a o zaslání dokladů, z nichž ČTÚ vycházel.

Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 000 budek. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižuje.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 15 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.