Ilustrační FOTO - Pixabay

Hlas z EU. Došlo ke zneužití moci

Evropská unie je šokována smrtí černocha George Floyda ve Spojených státech, která byla zjevným zneužitím moci. Prohlásil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož EU podporuje právo Američanů na poklidné protesty. Evropský blok zároveň odsuzuje jakékoli projevy násilí, dodal Borrell.

»Na všech životech záleží. I na černošských životech záleží,« řekl Borrell v narážce na heslo používané desítkami tisíc demonstrantů, kteří v těchto dnech po celém světě protestují proti policejnímu násilí v USA.

Respektovat lidská práva

EU podle něj podporuje právo na poklidné protesty, zároveň však odsuzuje »jakékoli násilí a rasismus« a vyzývá ke zklidnění situace. Borrell rovněž podotkl, že by se společnost měla mít »na pozoru před přehnaným používáním síly« ze strany policie, která musí respektovat lidská práva.

Mezitím se protestuje na všech kontinentech, a například v Nizozemí kvůli tisícovým manifestacím protestují epidemiologové, kteří se kvůli tomu obávají návratu většího šíření koronaviru.

Blackout

Také některé rozhlasové stanice a televize ve Spojených státech a Británii rázně změnily program v souvislosti se smrtí Floyda, informuje britská BBC. »Blackout«, tedy výpadek, si ve snaze upozornit na rasismus, kterému čelí příslušníci menšin, na sociálních sítích nastavily podle ČTK také mnohé známé osobnosti popkultury pod heslem »Show se musí přerušit«.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.