Ilustrační FOTO - Pixabay

Domácí prostředí není vždy útočištěm

Ve stísněných podmínkách, které omezují možnost efektivní práce z domova nebo domácího vzdělávání, žije 16 procent Čechů. Více než čtvrtina českých domácností s jedním dospělým členem má takzvaně přetížené náklady na bydlení, když jim tvoří přes 40 % měsíčních příjmů.

Vyplývá to z dat evropského statistického úřadu Eurostat, která analyzovala investiční společnost Wood & Company.

»Lidé s podprůměrnými příjmy obvykle nemají šanci naspořit ani deset, natož 20 % ceny nemovitosti. Pořízení většího bydlení je pro ně opravdu náročné a pokud nepomůže rodina, často jim nezbývá nic jiného než bydlet ve stísněných podmínkách, případně daleko od města,« uvedl generální ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške.

Podle analytičky Wood & Company Evy Sadovské je domácnost přeplněná tehdy, pokud nemá vlastní pokoj například manželský pár nebo sourozenci opačného pohlaví ve věku teenagerů. Studie ukázala, že v domácnostech dvou dospělých s více než třemi dětmi žije ve stísněných podmínkách 41 % těchto rodin. V případě samoživitelů je to 36 % z nich.

»Uplynulé týdny přinesly do domácností Čechů nové situace a zkušenosti, se kterými se museli vypořádat. Nutnost zůstat s dětmi doma a zajistit jim dostatečné studijní podmínky, omezení osobního kontaktu s dalšími lidmi, limity ve výkonu pracovní činnosti a v neposlední řadě pokles příjmů zasáhly velkou část populace. Domácí prostředí se stalo v posledních týdnech důležitým útočištěm,« uvedla Sadovská.

Podle dat Eurostatu, který sleduje takzvanou míru přetížení nákladů na bydlení, ohrožují výdaje na bydlení nejčastěji domácnosti jednoho dospělého člena, a to buď žijícího single nebo s dětmi. Až 28 % těchto domácností vydá na bydlení více než dvě pětiny z jejich disponibilního příjmu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.