Ilustrační FOTO - Pixabay

Američtí vojáci v okolí Washingtonu

Americká armáda oznámila, že na základny v okolí hlavního města Washingtonu přesunula zhruba 1600 vojáků. Informovala o tom agentura Reuters. V úterý prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil k zastavení nepokojů, které vypukly kvůli smrti černocha George Floyda.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Rath Hoffman uvedl, že armáda přesunula 1600 vojáků do oblasti hlavního města, ale nikoli přímo do metropole. Vojáci jsou na základnách v okolí Washingtonu, jsou ve stavu »zvýšené bdělosti«, do operací civilních úřadů se podle mluvčího ale zatím nezapojili. Podle Hoffmana jsou mezi přesunutými příslušníky americké armády vojenští policisté a ženisté. V pondělí Trump pohrozil americkým státům a městům, které dostatečně tvrdě nezasáhnou proti násilným demonstracím, že za tímto účelem nasadí armádu. To federální vládě umožňuje takzvaný zákon o vzpouře. Prezidentova slova kritizoval mimo jiné jeho pravděpodobný vyzyvatel v listopadových volbách Joe Biden.

Vlnu protestů v USA vyvolala smrt černocha George Floyda, jemuž 25. května při zatýkání v Minneapolisu ve státu Minnesota klečel na krku zasahující bělošský policista i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Policistu Dereka Chauvina už obvinili ze zabití druhého stupně a z vraždy třetího stupně. Nyní je ve vazbě. V úterý večer   se znovu demonstrovalo v ulicích řady amerických měst. Navzdory zákazu vycházení vyrazily tisíce demonstrantů i do ulic New Yorku. Zákaz vycházení podle DPA nerespektovali ani protestující ve Washingtonu.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Zablokovaná rezoluce

Republikáni v úterý v Senátu zablokovali rezoluci, kterou chtěli demokraté odsoudit prezidenta Donalda Trumpa za použití slzného plynu a gumových projektilů proti pokojné demonstraci nedaleko Bílého domu. »Kongres odsuzuje jednání prezidenta Spojených států, který nařídil federálním policistům použít slzný plyn a gumové projektily proti Američanům, kteří pokojně protestovali,« stálo v rezoluci připravené senátory z Demokratické strany. Republikáni mají ovšem v americkém Senátu většinu, a schválení rezoluce se jim tak podařilo zabránit.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-06-04 11:01
Západem podporovaná "prodemokratická opozice" v Hongkongu
rabovala obchody, blokovala provoz metra, obsadila komplex univerzit i auta
hořela, létaly molotovovy koktejly ... Asi jste nesledoval zpravodajství
ani z Kavčích hor.
jarprchal43
2020-06-04 10:40
slechta48 - Rabování obchodů a zapalování aut nejsou nepokoje. Chtěl
bych vás vidět, kdyby vám někdo zapálil před domem auťák a
vymlátil okna.
slechta48
2020-06-04 10:23
Je to k popukání - prezident státu, který se sám označil jako
"nejdemokratičtější" ze všech, posílá armádu k
potlačení nepokojů? Když podobně reagovala správa Hongkongu byla z
toho mediální smršť protestů. Když dva dělají totéž, není to
totéž ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.