Ilustrační FOTO - Pixabay

Návrat íránského vědce

Do Íránu se vrátil po několikaletém věznění ve Spojených státech vědec Sírús Asgarí. Informovaly o tom íránské agentury Tasním, ISNA i Mehr. V USA byl Asgarí obviněn z krádeže obchodního tajemství, ale loni byl viny zproštěn.

Íránské agentury přinesly snímek zachycující Asgarího s rouškou na ústech a objímajícího zahalenou ženu v přítomnosti další ženy. Z krádeže obchodního tajemství byl v USA obviněn v roce 2016, kdy byl na služebním pobytu v Ohiu. Viny ho soud zprostil loni v listopadu, zůstal ale v cele. V rozhovoru s listem The Guardian letos řekl, že ho imigrační policie USA zadržuje v centru v Louisianě, kde chybí základní hygienické zařízení. Americké úřady letos ohlásily, že připravují jeho deportaci, v dubnu se ale 59letý Íránec nakazil koronavirem a musel vyčkat, až odjezd povolí zdravotníci.

O propuštění Asgarího se mluví jako o možné součásti výměny vězňů mezi Íránem a USA. Pokud se to potvrdí, mohl by být z Íránu poslán domů veterán amerického námořnictva Michael White, který byl zadržen v roce 2018. Ze zdravotních důvodů byl z věznice propuštěn v březnu, ale zatím je v Íránu. Obě země spolu neudržují diplomatické styky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.