Znepokojený ministr Šojgu

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterním telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Markem Esperem vyjádřil znepokojení nad tím, že Washington odstupuje od mezinárodních dohod včetně dohody o »otevřeném nebi«. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu. FOTO - Wikimedia commons

Washington odchod od dohody o »otevřeném nebi« zdůvodnil tvrzením, že Rusko některá její ustanovení nedodržovalo. Ruská vláda jakékoli porušování úmluvy odmítá a ujišťuje, že jejími podmínkami se hodlá plně řídit, dokud bude platit. Úmluva byla dojednána v roce 1992 a vstoupila v platnost o 10 let později. Umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Oba ministři také jednali o odvrácení incidentů v Sýrii, bezpečnosti vojenských kontingentů v Afghánistánu a dalších regionech. Šojgu navrhl šéfovi Pentagonu spojit síly v boji proti koronaviru »s cílem efektivní reakce na podobné situace v budoucnu«, ale i výměnu zkušeností mezi vojenskými specialisty. Ministři se dohodli na pokračování dialogu. Šojgu rovněž pozval amerického ministra do Moskvy na vojenskou přehlídku, která se uskuteční 24. června.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 20 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.