Ilustrační FOTO - Pixabay

Růst reálné mzdy letos výrazně zpomalil

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla v prvním čtvrtletí podle včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o pět procent na 34 077 korun, reálně se ale kvůli rychlému růstu spotřebitelských cen zvýšila jen o 1,4 %.

Zhruba dvě třetiny zaměstnanců přitom mají mzdu nižší než celostátní průměr, upozornili statistici. Objem mezd vzrostl o 4,1 %, počet zaměstnanců se snížil o 0,9 %.

Krize na trhu práce se v 1. kvartálu podle hlavního ekonoma CZECH FUND Lukáše Kovandy ještě příliš neprojevila, a to jak kvůli jeho setrvačnosti, tak kvůli opatřením, která vláda začala zavádět či jejich zavedení signalizovala. Jako příklad jmenoval kurzarbeit. »Platy ve veřejné sféře nebyly dotčeny už vůbec. Za pomalejší než očekávaný nárůst průměrné mzdy v letošním 1. čtvrtletí tak může plně soukromý sektor, zejména jeho zranitelné skupiny typu agenturních pracovníku, pracovníků v pohostinství nebo třeba živnostníků v oblasti cestovního ruchu,« uvedl pro Haló noviny Kovanda.

Medián mezd, který představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení, to znamená, že polovina mezd je nižší a druhá polovina vyšší, vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,8 % na 29 333 Kč, přičemž u mužů dosáhl 31 790 Kč a u žen 26 723 Kč. Deset procent zaměstnanců pobíralo mzdu do 15 761 Kč a u dalších deseti procent byl naopak výdělek nad 53 850 Kč. Ostatních 80 % zaměstnanců se se svou mzdou se pohybovalo v tomto rozmezí.

»Nízké mzdy se zvýšily výrazně více než ostatní, patrně v důsledku zvýšení minimální mzdy,« poznamenal ve své analýze Dalibor Holý, vedoucí Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Mzdový růst byl podle Holého opět značně diferencovaný. »Závisel mj. na tom, že se v některých odvětvích v tomto termínu tradičně vyplácí mimořádné odměny vázané na hospodářské výsledky (konkrétně v bankách, pojišťovnách a energetice). Ve dvou odvětvích nalezneme nominální propad mzdové úrovně, v činnostech v oblasti nemovitostí (o 6,5 %), a pak v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech (o 3,8 %), kde však souvisí s vysokou základnou minulého roku (velké mimořádné odměny),« uvedl statistik.

Na druhé straně podle něj najdeme také vysoké nárůsty průměrné mzdy - především v administrativních a podpůrných činnostech (o 11,8 %), kde mohlo jít o důsledek propouštění zaměstnanců s nízkými mzdami, což aritmetický průměr zvyšuje; více jak o desetinu také mzdy poskočily ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (o 10,8 %). Nadprůměrný růst byl podle Holého také v zemědělství (o 7,4 %), v informačních a komunikačních činnostech (o 7,1 %), ve vzdělávání (o sedm procent), dále ve stavebnictví (o 5,7 %) a nakonec ve zdravotní a sociální péči (o 5,2 %).

»Nejvyšší absolutní průměrnou hrubou mzdu hledejme v informačních a komunikačních činnostech s úrovní 63 521 Kč. Druhou příčku má peněžnictví a pojišťovnictví, kde se průměrná mzda zvýšila o 1,8 % na 60 595 Kč. Třetí příčku si pak s odstupem drží odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu s 56 778 Kč. Na druhé straně nejnižší mzdová úroveň zůstala v ubytování, stravování a pohostinství s 20 316 Kč,« informnoval Holý.

V největším odvětví – zpracovatelském průmyslu – kde pracuje více jak 1,1 miliónu zaměstnanců, vzrostly podle ČSÚ průměrné mzdy jen o čtyři procenta na 33 123 Kč. V obchodě, který je co do velikosti druhý, se mzdy zvýšily o 4,6 % na 32 357 Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.