Ilustrační FOTO - Haló noviny

Lidická tryzna bude neveřejná

Pietní vzpomínka v Lidicích připadající na 10. června bude letos kvůli opatřením souvisejícím s COVID-19 neveřejná. Přijede prezident Miloš Zeman i další představitelé státu.

Veřejnost ale bude moci uctít památku obětí, které nepřežily vyhlazení obce v roce 1942, ve stejný den odpoledne. V předvečer vzpomínky bude u pietního území malý koncert přenášený prostřednictvím internetu, řekl ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Součástí vzpomínky nebude ani tradiční přehlídka dětských pěveckých sborů. Opatření kvůli COVID-19 se postupně uvolňují, ale podle Stehlíka bylo třeba připravit podobu piety dostatečně dopředu. »Tahle akce se nedá zorganizovat ze dne na den,« uvedl ředitel.

Jako první budou při pietě pokládat věnce přeživší Lidičtí s vedením obce, poté prezident Zeman, účast osobně potvrdili i další ústavní činitelé včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

Další zástupci politických stran či jiných organizací budou pokládat kytice během týdne. Při koncertu v předvečer vzpomínky budou na místech, kde stály původní lidické domy, zapálené svíčky. Zazní také jména 82 zavražděných lidických dětí.

V komorní podobě se uskuteční i tradiční pietní akt před kladenským gymnáziem u sochy Lidické matky. Právě v tělocvičně této budovy byly lidickým ženám odebrány děti.

Letošní pietní vzpomínky v Lidicích i Ležácích připadnou na středy, stejně jako tomu bylo v roce 1942, kdy nacisté obě obce vyhladili. Také pietní akt v Ležácích 24. června bude v komorní podobě.

Památník Lidice je otevřený od pondělí, sezonu zahájil otevřením expozice tradiční Mezinárodní dětské výtvarné výstavy, letos se koná už 48. ročník a tématem je krajina, příští rok to bude umělá inteligence a roboti. Zúčastnilo se jí přes 22 tisíc dětí.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.