Ilustrační FOTO - Pixabay

Babiš: Kauza ricin byla smyšlená

»Kauza ricin« byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze. Jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace, aby poškodil kolegu. Oznámil to premiér Andrej Babiš (ANO). Chování pracovníků ambasády nicméně označil za nevhodné a dva diplomaté proto byli vyhoštěni.

»Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS) jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice,« řekl Babiš.

Premiér Andrej Babiš. FOTO - Haló noviny

Podle premiéra ČR podobné hrátky na svém území nemůže tolerovat. Proto přistoupila k vypovězení dvou ruských diplomatů, ačkoli původně chtěla vše vyřešit jen dohodou s ruskou diplomacií. Ta však podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) neposkytla součinnost, a tak nezbylo než zvolit krok vyhoštění, a to i s vědomím, že Rusko recipročně patrně vyhostí dva diplomaty z české ambasády v Moskvě. Babiš také poděkoval BIS za výbornou práci, když dokázala případ rychle rozkrýt.

O příjezdu »ruského agenta s jedem ricin« napsal koncem dubna týdeník Respekt. České úřady oficiálně informaci o jedu nepotvrdily. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) ale dostali ve stejné době policejní ochranu. Všechny tři tyto komunální politiky Moskva kritizuje kvůli jejich krokům.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 30 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rosemil71
2020-06-07 12:24
Jasně,Salekiv,což tak s nimi úplně přerušit diplomatické styky?A v
zimě si můžete zatopit šiškama,chytrolíne.
slechta48
2020-06-06 10:55
Rusofóbní klaka jednoznačně věří verzi "čučkařů". Komu
asi tak vyhoštění ruských diplomatů poslouží? Takhle se kauza hezky
"zametla".
salekiv
2020-06-05 20:04
Ti ruští parchanti si tady i 30 let po pádu bolševika dělají, co
chtějí. To jsme opravdu tak nemohoucí, že strpíme, aby jim naše
území sloužilo jako hlavní špionážní rezidentura v Evropě?
jaryn
2020-06-05 18:02
Odnesl to informátor Pepek Vyskočil.
tomasklima162
2020-06-05 17:20
Nechápu proč si rusové na ambasádě neudělají pořádek? Nebo ten
"anonym" plnil zadání od velvyslance?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.