Vlivný černošský aktivista Al Sharpton. foto - wikimedia commons

Připravuje se nový pochod na Washington

Vlivný černošský aktivista Al Sharpton vyzval na pietní akci za George Floyda k novému pochodu na Washington. Uskutečnit by se měl 28. srpna, tedy 57 let od slavného pochodu, který zorganizoval Martin Luther King.

»Osmadvacátého srpna, na 57. výročí pochodu na Washington, se zase vydáme do Washingtonu,« řekl reverend Sharpton na čtvrteční pietní akci. »Vrátíme se tam osmadvacátého srpna, abychom obnovili sen a znovu se mu zavázali,« dodal.

V roce 1963 se ve Spojených státech konala jedna z největších manifestací za lidská práva v dějinách země. Zúčastnilo se jí téměř čtvrt milionu lidí. Takzvaný pochod na Washington za práci a svobodu zorganizoval černošský aktivista Martin Luther King, který u Lincolnova památníku v hlavním městě pronesl svůj slavný projev »I have a dream« (Mám sen). Vykreslil v něm sen o Spojených státech jako zemi bez rasových předsudků.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Sharpton vyzval ve čtvrtek k novému pochodu na Washington na pietní akci za George Floyda, které se zúčastnil i Martin Luther King mladší, syn někdejšího černošského pastora a bojovníka za rasovou rovnoprávnost. Podle Sharptona se plánovaného pochodu zúčastní Floydova rodina i příbuzní dalších černochů, kteří »znají tuto bolest«. Zapojit by se měla i rodina Erika Garnera, jenž zemřel při zatýkání policií v roce 2014 v New Yorku. Také on si stejně jako Floyd při zatýkání marně stěžoval, že »nemůže dýchat«.

»George Floyd by neměl být mrtvý. Nezemřel na běžné zdravotní obtíže. Zemřel na běžné selhání amerického systému vymáhání práva,« uvedl Sharpton na pietě. »Je načase, abychom se postavili v Georgově jménu a řekli: 'Dejte své koleno z našich krků',« dodal černošský aktivista.

Šestačtyřicetiletý černoch George Floyd zemřel 25. května při zatýkání v Minneapolisu. Zasahující bělošský policista mu klečel osm minut a 46 vteřin na krku i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Nyní již bývalý policista Derek Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy.

Také ve čtvrtek večer se proti rasismu protestovalo v řadě amerických měst včetně Washingtonu, New Yorku, Atlanty, Denveru, Detroitu či Los Angeles. Z valné většiny byly demonstrace pokojné.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.