Ilustrační FOTO - Pixabay

Nové středisko Europolu

Účinnější boj proti praní špinavých peněz či finančním podvodům má Evropské unii zajistit nové středisko, které zprovoznila evropská policejní agentura Europol.

Více než šest desítek expertů a analytiků bude členským státům EU pomáhat ve vyšetřování hospodářské a finanční kriminality. Ta podle agentury nabírá na síle v době ekonomické krize a jejím terčem se patrně stanou i současné hospodářské stimuly včetně zamýšleného unijního fondu obnovy.

Europol odhaduje, že úřady dokážou organizovaným zločineckým skupinám jen něco málo přes jedno procento jejich finančních zisků. Právě pro odhalování finanční kriminality je přitom podle evropské agentury klíčová přeshraniční spolupráce.

»Finanční a hospodářské zločiny poškozují nás všechny a nezastaví se před hranicemi států. A když sledujeme toky peněz, často odhalíme zásadní aktivity organizovaných zločineckých skupin,« prohlásila eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, podle níž nové středisko v přeshraniční spolupráci významně pomůže.

»Hospodářská a finanční kriminalita jako jsou různé typy podvodů, praní špinavých peněz, padělání peněz či krádeže duševního vlastnictví je zvláště velkou hrozbou v době ekonomické krize. V jejím průběhu se bohužel tyto zločiny také nejvíce šíří,« podotkla šéfka Europolu Catherine De Bolleová.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.