Ilustrační FOTO - Pixabay

Výměna vězňů mezi Íránem a USA

Írán propustil veterána amerického námořnictva Michaela Whitea po takřka dvou letech věznění. Ve čtvrtek navečer to podle agentury AP oznámil americký zmocněnec pro Írán Brian Hook.

Američan z Íránu odletěl na palubě švýcarského vládního letounu do Curychu, odkud měl pokračovat americkým strojem do Spojených států. Trump poděkoval Švýcarsku, které v Íránu zastupuje zájmy USA, a přislíbil, že bude usilovat o propuštění všech Američanů zadržovaných v zahraničí.

Whitea zadržely íránské úřady v červenci 2018, kdy byl na návštěvě ženy, se kterou se seznámil na internetu. Byl odsouzen k desetiletému vězení za urážku íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a za umístění soukromé fotografie na sociální síť. Letos v březnu byl White údajně ze zdravotních důvodů dočasně propuštěn z káznice, ale Írán opustit nemohl.  Whiteova matka Joanne Whiteová v prohlášení poděkovala za pomoc se synovým osvobozením americkému ministerstvu zahraničí a někdejšímu americkému velvyslanci při OSN Billu Richardsonovi.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer na Twitteru také poděkoval Íránu za propuštění amerického veterána, se kterým hovořil po telefonu. Trump v tweetu poznamenal: »Děkuji Íránu, ukazuje to, že dohoda je možná!«

Už ve středu se do Íránu se vrátil po několikaletém věznění v USA vědec Sírús Asgarí. Byl obviněn v roce 2016 z krádeže obchodního tajemství. Viny ho soud zprostil loni v listopadu, zůstal ale v cele. V rozhovoru s britským listem The Guardian letos řekl, že ho americká imigrační policie zadržuje v centru v Louisianě, kde chybí základní hygienické zařízení.

Americké úřady letos ohlásily, že připravují jeho deportaci, v dubnu se ale devětapadesátiletý Íránec nakazil koronavirem a muselo se vyčkat, až odjezd povolí zdravotníci.

O propuštění Asgarího se už dřív hovořilo jako o možné součásti výměny vězňů mezi Íránem a USA. Obě země, které neudržují diplomatické styky, si vězně naposledy vyměnily loni, kdy byl z Íránu propuštěn americko-čínský student Xiyue Wang, zadržovaný pro obvinění ze špionáže, a v USA íránský vědec Masúd Solejmání, který byl obviněn z porušení sankcí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.