Ilustrační FOTO - Pixabay

Brazílie má dalších 900 úmrtí, rekordní nárůst nakažených v Polsku

V Brazílii za uplynulý den přibylo přes 27.000 nových případů nákazy koronavirem a přes 900 úmrtí. S nemocí covid-19 zde zemřelo téměř 36.000 osob. Polsko v sobotu zaznamenalo rekordní počet nových případů nákazy, přibylo jich 576. Velká část připadá na jeden uhelný důl ve Slezsku. V Německu počet nově nakažených opět klesl.

V Brazílii za poslední den zemřelo s covidem-19 přes 900 osob

V Brazílii za uplynulý den přibylo přes 27.000 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet zemřelých s koronavirem se zvýšil o 904. S odkazem na nová data ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Celkem má země už 35.930 obětí covidu-19, což je nejvíce na světě po Spojených státech a Británii.

Virus Sars-CoV-2 od začátku epidemie testy odhalily u téměř 673.000 lidí, více nakažených registrují úřady pouze v USA. Reálné počty v zemi s 210 miliony obyvatel jsou ale zřejmě mnohem vyšší, protože země málo testuje.

Ve srovnání s předchozím dnem se bilance obětí i nakažených snížila. Předchozí den úřady oznámily přes 30.000 nových případů a více než 1000 úmrtí.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek stáhlo ze svých stránek údaje o počtu nakažených a mrtvých. Vláda uvedla, že je údaje nutné revidovat, protože neodrážejí současnou situaci.

Ministerstvo sice obnovilo stránky, avšak na těch je nově jen zlomek původních dat, pouze počty úmrtí, nově odhalených případů a uzdravených za 24 hodin. Nejsou zde již počty za jednotlivé regiony. Bolsonaro ani ministerstvo důvod k odstranění údajů neoznámili.

Brazilský prezident od vypuknutí pandemie nemoc covid-19 zlehčuje, opakovaně ji označil za chřipičku a tento týden pozůstalým po obětech jako slova útěchy vzkázal, že "takový je osud". Opatření proti šíření nemoci Bolsonaro nedodržuje, pravidelně se bez roušky schází se svými příznivci na mítincích, kde lidem podává ruce a bere na ramena děti. Kvůli prezidentově postoji ke covidu-19 odešli už dva ministři zdravotnictví.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Polsko mělo v sobotu rekordní počet nově nakažených koronavirem

V Polsku se v sobotu objevilo 576 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvíce od začátku epidemie nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Velkou část mezi nově infikovanými tvoří horníci z uhelného dolu Zofiówka ve Slezském vojvodství.

K sobotnímu večeru polské ministerstvo zdravotnictví evidovalo celkem 25.986 nakažených koronavirem, 1153 lidí v důsledku komplikací provázejících nemoc covid-19 zemřelo. Smrtelných případů přibylo za sobotu deset.

Z 576 lidí, kteří nově přibyli do evidence nakažených koronavirem, 351 připadá na Slezské vojvodství a mezi nimi 346 na důl Zofiówka spadající pod státní těžařskou společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW). Tato firma informovala, že se v jejích dolech nakazilo celkem 2756 zaměstnanců, hlavně na dole Zofiówka a Pniówek. Dobývání uhlí v Pniówku bylo omezeno, informovala agentura Reuters. Jiná státní těžařská firma, Polska Grupa Górnicza, minulý měsíc kvůli šíření nákazy několik dolů na přechodnou dobu uzavřela.

Pandemie covidu-19 ještě zhoršila finanční situaci polských uhelných dolů, které se už před ní potýkaly s poklesem poptávky, nízkými cenami a hromaděním vytěženého uhlí. Polská národně konzervativní vláda chce v příštích týdnech představit plán restrukturalizace tohoto odvětví.

Podobně i v České republice se koronavirus rozšířil mezi zaměstnanci Dolu Darkov v Karviné a jejich blízkými. Nyní se tam uhlí netěží a dělají se tam jen práce nezbytné pro zajištění bezpečného chodu dolu.

V Německu opět klesl počet nově nakažených koronavirem

Počet lidí, kteří se v Německu za posledních 24 hodin nakazili koronavirem, se zvýšil o 301 na celkových 183.979. To je zhruba o 100 méně než o den dříve. Vyplývá to ze zveřejněné statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI).

Kvůli komplikacím provázejícím nemoc covid-19 zemřelo dalších 22 lidí, smrtelná bilance tak aktuálně činí 8668. Z infekce se zatím uzdravilo asi 169.100 lidí.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu pod kritickou hodnotu jedna a činí 0,87. To znamená, že jeden nemocný v průměru nakazí méně než jednu další osobu. O den dříve činilo toto číslo 0,68.

Od poloviny května udává RKI také takzvané sedmidenní reprodukční číslo, které je méně ovlivněno denními výkyvy. Tato hodnota je nyní 0,89. Podle agentury DPA podává tento údaj obraz o dění starém zhruba osm až 16 dní.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.