Ilustrační FOTO - Pixabay

Východ země zasáhnou silné bouřky s úhrny až 55 milimetrů

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil a zvýšil výstrahu před bouřkami, které odpoledne zasáhnou především východ země. Doprovodí je intenzivní srážky, v úhrnech může napršet až 55 milimetrů. Padat budou také kroupy. Hrozí rozvodnění některých řek, uvedli meteorologové.

"Počasí nad střední Evropou nadále ovlivňuje zvlněné frontální rozhraní, v jehož důsledku se nadále budou vyskytovat silné a velmi silné bouřky provázené zejména intenzivními srážkami a kroupami," uvedl ČHMÚ.

Výstraha před bouřkami platí od 13:00 do pondělních 02:00 pro celou Moravu, Vysočinu, téměř celý Pardubický kraj, východní část jižních Čech a část Královéhradeckého kraje.

Zejména v části východních Čech a na západní, střední a severní Moravě budou bouřky velmi silné, srážkový úhrn tam může být ojediněle i vyšší než 55 milimetrů. Ve zbytku východní poloviny území by se úhrny měly pohybovat okolo 35 milimetrů.

Hladiny budou stoupat zejména na tocích, které odvodňují Králický Sněžník, Jeseníky a část Českomoravské vrchoviny. Mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. "V oblastech zasažených intenzivnějšími srážkami nelze, zejména na menších tocích, vyloučit krátkodobé dosažení i vyšších povodňových stupňů," uvedl ČHMÚ.

Přívalový déšť také může lokálně zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít silnice. "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami," dodali meteorologové. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.