Ilustrační FOTO - Pixabay

Vodu je třeba uschovat na dobu nedostatku

Jednotlivá opatření na zadržení vody v krajině je podle odborníků potřeba kombinovat. Jde zejména o úpravy v zemědělském využívání krajiny, úpravy koryt potoků, využívání šedých vod, ochranu podzemních vod, převody vod mezi povodími nebo výstavbu zásobních nádrží pro zadržení povrchové vody.

»Vzhledem k tomu, že se Česko nalézá na rozvodí tří moří a minimum vody na naše území přitéká, jsou srážky jediným zdrojem vody, se kterou můžeme počítat. I proto je nutno v maximální možné míře vody ze srážek na našem území udržet, a to jak ve formě podzemních vod, tak ve formě povrchových vod v nádržích. Voda, která odtéká koryty řek, je již v podstatě na cestě mimo území naší vlasti. Z těchto důvodů je nutno kombinovat veškerá možná opatření, jak vodu zbrzdit a uschovat na dobu nedostatku,« řekl novinářům člen České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Michael Trnka.

Při úpravách v zemědělském využívání krajiny je podle něj potřeba dbát na to, aby se co nejvíce vody vsáklo, případně aby nevznikaly škody na půdě při odtoku po intenzivních srážkách. Jak dále uvedl, účinná je také úprava koryt potoků, jejich revitalizace a zpomalení toku. »Je to důležité kvůli tomu, aby se voda vsakovala a aby doprovodná zeleň svým výparem ochlazovala území,« podotkl Trnka.

Problém sucha, zadržení vody v krajině a problémy s tím spojené vyžadují podle stínové ministryně životního prostředí za KSČM Marie Pěnčíkové celou řadu kroků a řešení. »Voda od nás odtéká, to víme všichni, proto je nutné se opravdu urychleně zabývat tím, jak jí co nejvíce v krajině zadržet. A opravdu nejde jen o výstavby nějakých megalomanských přehrad, jak si mnozí myslí. Způsobů, jak přírodě v tomto, řekněme pomoci, je celá řada,« řekla našemu listu. Chce to podle ní opravdu systematický přístup zejména ze strany ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. »A samozřejmě i dostatek financí na tyto projekty,« dodala Pěnčíková.

Stínová ministryně životního prostředí za KSČM Marie Pěnčíková.

Více využívat zelené střechy

Zástupci ČKAIT rovněž uvedli, že pro zadržení vody je přínosné také větší využívání zelených střech, které jsou částečně nebo zcela pokryté vegetací a půdou. »Jejich přínos pro novou městskou zástavbu je nezpochybnitelný. Je ovšem nutné počítat s údržbou a provozními náklady. U stávající zástavby je použití diskutabilní. Ne vždy je zde možné pořídit zelené střechy za rozumné náklady,« doplnil člen ČKAIT Robert Špalek.

Jak dále uvedl, zelené střechy se dělí na extenzivní a intenzivní. V prvním případě je tloušťka vegetace většinou od pěti do 15 centimetrů. Střešní konstrukce je sice méně zatížena, tento typ však nedokáže dešťovou vodu výrazněji zadržet. Její účel je tak spíše izolační nebo okrasný. »U intenzivních střech jsou náklady vyšší. Obvyklá výška vegetace 30 až 100 centimetrů ale umožňuje dešťovou vodu výrazně lépe zadržet. Jsou vhodné také pro pobyt lidí jako odpočinkový prostor. Zatížení střešní konstrukce je logicky vyšší,« dodal Špalek.

»Že se začal řešit problém zachycování vody i ve městech na střechách domů, je pozitivní, i když nám to problém nevyřeší. Doprovodné efekty, jako je právě snižování teploty, je ale pro život ve městech určitě pozitivní,« míní Pěnčíková.

Teplota povrchu střechy s vegetačním krytem podle odborníků ani v letních měsících nepřesáhne 25 stupňů Celsia, a je tak až o 55 stupňů nižší než teplota povrchu vystaveného přímému slunci. Největším nedostatkem zelených střech je jejich hmotnost, a tím zvýšené nároky na statiku střechy.

Podle údajů Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ) plocha nově dokončených zelených střech v ČR v roce 2018 meziročně vzrostla o 26,7 procenta na 247 000 metrů čtverečních. Budovy s těmito střechami jsou hlavně v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Ostravě.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 7 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.