Ajatolláh Alí Chameneí. FOTO - Wikimedia commons

Co USA udělaly Floydovi, dělají i zbytku světa

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí ve středu uvedl, že zabití černocha George Floyda policistou odhaluje pravou podstatu vládců Spojených států amerických. Informovala o tom agentura Reuters.

»Zločin spáchaný na tomto černochovi je totéž, co vláda Spojených států dělá zbytku světa,« prohlásil Chameneí v televizním projevu. »To je pravá podstata a charakter vlády USA, které nyní vychází na povrch,« doplnil. V USA se od té doby konají demonstrace proti rasově motivované policejní brutalitě. »Americká vláda se chovala tím nejhorším způsobem vůči vlastním lidem. Lid Spojených států má naprosté právo cítit se zahanben a zostuzen svou vládou, a zejména tou současnou,« uvedl Chameneí. Íránská média od začátku věnují protestům ve Spojených státech velký prostor.

Zastrašování reportérů

Při protestech proti rasismu po zabití neozbrojeného Floyda policistou v Minneapolisu se terči nasazení policejních donucovacích prostředků staly i desítky novinářů. Hlášeny jsou také případy, kdy novináře napadli sami protestující, napsal server BBC. Americký Výbor na ochranu novinářů (CPJ) uvedl, že jde o nepřijatelný pokus o zastrašování reportérů. Novináři, kteří byli zasaženi slzným plynem, gumovými projektily nebo pepřovým sprejem, v mnoha případech vypověděli, že se jim újma stala přesto, že byli jasně označeni jako zástupci tisku. Jako první přitáhl světovou pozornost k postupu bezpečnostních složek vůči novinářům v Minneapolisu případ zadržení štábu zpravodajské televize CNN během přímého vstupu, v průběhu posledního květnového pátku. Během předminulého víkendu byly na sociálních sítích hlášeny z celých USA desítky útoků na novináře a mediální štáby.

Americké porušování svobody tisku

Americká nezisková organizace US Press Freedom Tracker vyšetřuje více než stovku případů »porušení svobody tisku« při protestech, ke všem došlo během pouhých tří dnů. Ve zhruba 90 případech se jednalo přímo o útoky. A protesty trvají už skoro dva týdny. Gumovými projektily byli postřeleni dva členové televizního štábu agentury Reuters, když policie rozháněla protestující porušující zákaz vycházení po 20.00 v Minneapolisu. »Policista, kterého jsem natáčel, obrátil pušku na gumové projektily přímo na mě,« postěžoval si kameraman Julio-Cesar Chavez. Policie v Minneapolisu případ nekomentovala, ačkoli jí byly poskytnuty videozáběry ze zásahu. Ve Washingtonu poblíž Bílého domu příslušník pořádkových sil vrazil svým štítem do kameramana BBC. »Kameraman byl jasně identifikovatelný jako zástupce médií,« uvedl šéf americké pobočky BBC Paul Danahar. »Tým uposlechl všech pokynů policie, když pokrýval protesty před Bílým domem. Útok se odehrál dokonce před vyhlášením zákazu vycházení a stal se bez varování nebo vyprovokování,« ujišťuje Danahar. V kalifornském Long Beach rozhlasový reportér Adolfo Guzman-Lopez hlásil, že ho policista postřelil gumovým projektilem do krku. Šéf městské policie novinářům poté řekl, že chce událost prošetřit. »Nechci, aby kdokoli z médií přicházel ke zraněním,« podotkl policejní šéf citovaný BBC.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Nejděsivější zážitek

ČTK a BBC uvádí několik dalších případů útoků gumovými projektily či pepřovým sprejem v Minneapolisu nebo Louisville. Štáb televize Fox News byl napaden i davem maskovaných protestujících poblíž Bílého domu. »To je to nejděsivější, co jsem zažil, od doby, kdy mě strhl dav, jenž se na nás obrátil na náměstí Tahrír v egyptské metropoli Káhiře,« řekl zkušený reportér Fox News Leland Vittert.

Minnesotský guvernér Tim Walz se předminulou neděli omluvil novinářům, kteří byli v jeho státě při protestech zadrženi. »Chci ještě jednou vyjádřit svou nejhlubší omluvu novinářům, kteří se znovu ocitli uprostřed této situace a kteří byli nedopatřením, ale přesto zadrženi - jim osobně a zpravodajským organizacím a novinářům všude,« řekl guvernér. Americký prezident Donald Trump však nadále na média útočí, poznamenala BBC.

Jednání v rozporu s ústavou

Některé organizace na obranu svobody tisku v USA útoky odsoudily. »Četné cílené útoky pořádkových složek, jimž během uplynulých dnů čelili novináři přinášející zprávy o protestech v celé zemi, jsou jednak odsouzeníhodné, jednak jde o jasné porušení prvního dodatku americké ústavy o svobodě slova a tisku,« upozornila washingtonská nezisková organizace hájící svobodu tisku The Reporters Committee for Freedom of the Press.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 15 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2020-06-09 16:11
Tak to O voze/o koze jste tu předvedl hlavně vy, Prchale. Írán si n. r.
od USA nehraje na největší světovou demokracii. Takže až se USA
přestanou takto označovat a hráti si na samozvaného světového
četníka, nebudou se Írán (a jiní nepoklonkující) muset ozývat... R.
Janouch
jarprchal43
2020-06-08 20:52
slechta48 - Protože ti ostatní, co mají máslo na hlavě, alespoň
mlčí. Když je řeč o voze, tak vy musíte za každou cenu o koze.
fronda
2020-06-08 20:42
No protože íránci nejsou poslušní.
slechta48
2020-06-08 17:07
jarprchal43 - proč vadí jen Írán? Režim v Saudské Arábii je
podstatně horší ...
jarprchal43
2020-06-08 15:41
Šéf země, kde zlodějům sekají ruce a nevěrné ženy utloukají
šutry jen ten pravý na takové poučování. O tom, že íránské gardy
loni zabily stovky demonstrantů ani nemluvě.
jarprchal43
2020-06-08 15:41
Šéf země, kde zlodějům sekají ruce a nevěrné ženy utloukají
šutry jen ten pravý na takové poučování. O tom, že íránské gardy
loni zabily stovky demonstrantů ani nemluvě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.