Ilustrační FOTO - Pixabay

Odsouzení zločinu proti míru a lidskosti

Několik tisíc lidí v sobotu demonstrovalo v Tel Avivu proti záměru vlády rozšířit izraelskou svrchovanost na část okupovaného Západního břehu Jordánu, což by se podle agentury Reuters rovnalo anexi území, jež se podle dřívějších dohod mělo stát součástí budoucího palestinského státu.

Podle deníku The Jerusalem Post se demonstrace účastnili Arabové i Židé a manifestující na dálku prostřednictvím videa pozdravil americký senátor Bernie Sanders. »Je na nás všech, abychom se postavili proti autoritářským vůdcům a společně pracovali na vytvoření mírové budoucnosti pro všechny Palestince a všechny Izraelce,« řekl na videu Sanders. Vyzval také k zastavení všech plánů na anexi Západního břehu.

Podle deníku The Times of Israel se manifestace účastnilo na šest tisíc lidí a šlo o největší demonstraci v zemi od začátku pandemie COVID-19. Lidé ale měli roušky a dodržovali rozestupy. Někteří nesli transparenty s hesly »Bez spravedlnosti není mír« či »Na palestinských životech záleží« s odkazem na obdobná hesla nynějších demonstrací proti rasismu v USA.

Na demonstraci vystoupil mimo jiné šéf levicové strany Merec Nican Horovic, který označil plán vlády na anexi za »zločin proti míru a lidskosti, jenž skončí krveprolitím«. Palestinci s chystaným rozšířením izraelské svrchovanosti nesouhlasí a ministr obrany Benny Ganc tento týden nařídil armádě, aby se začala připravovat na důsledky kvůli očekávanému odporu Palestinců. »Nemůžeme nahradit okupaci, která trvá desítky let, apartheidem, který bude trvat věčně,« prohlásil Horovic.

Šéf levicové strany Merec Nican Horovic. FOTO - Wikimedia commons

S anexí většiny židovských osad na Západním břehu Jordánu počítá takzvaný mírový plán pro Blízký východ amerického prezidenta Donalda Trumpa. Plán sice navrhuje i vytvoření samostatného palestinského státu, jako stranící Izraeli ho ale odmítli nejen Palestinci či Liga arabských států (LAS), ale i někteří vysocí evropští politici.

»Je to prokletá dohoda mezi mužem, který se snaží vyhrát volby, a mužem, který chce uniknout soudu za korupci,« řekla na demonstraci poslankyně Merecu Tamar Zandbergová s odkazem na Trumpa, jehož na podzim čekají doma prezidentské volby, a Netanjahua, který minulý měsíc stanul před soudem kvůli korupci, podvodu a zneužití důvěry.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.