Prezident Jair Bolsonaro. FOTO - Wikimedia commons

Bolsonaro »reviduje«

V Brazílii už několik dní v řadě přibývá za den kolem 30 000 potvrzených případů nákazy koronavirem, v pátek přibylo 30 830 nakažených a 1005 úmrtí s COVIDem-19.

Od soboty přitom přestala fungovat stránka ministerstva zdravotnictví, na níž byla data denně zveřejňována. »Souhrnná data neodrážejí moment, ve kterém se země nachází,« napsal na Twitteru prezident Jair Bolsonaro. Předtím pravicový expert z ministerstva zdravotnictví Carlos Wizard označil statistiky za »fantazijní a zmanipulované«. Někteří lidé prý zemřeli z jiných příčin a existují údajně státní úředníci, kteří pro získání více peněz z rozpočtu pro své obce evidují všechny pod položku COVID-19. »Budeme úmrtí revidovat,« uvedl Wizard.

Vláda také už ve středu posunula na pozdější hodinu oznamování denních statistik o dvě hodiny na dvaadvacet hodin místního času, což kritizovala místní média. »Došel materiál pro Jornal Nacional,« komentoval posunutí času Bolsonaro s odkazem na zpravodajský kanál televize, který měl po zveřejnění statistik vždy speciální vysílání k pandemii. Bolsonaro také pohrozil, že země opustí Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

Karanténní omezení v Brazílii zavedly jednotlivé státy této federace, které ale už začaly s jejich uvolňováním, protože řada Brazilců kvůli tomu přišla o zdroj obživy. Například druhý nejhůře postižený stát Rio de Janeiro od soboty povolil s omezenou kapacitou a za dodržování přísných pravidel otevřít restaurace, bary i nákupní centra.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.