Dilema volby

Ať otevřeme veřejnoprávní televizi či rozhlas kdykoli, vždy se setkáme s vysokou pravděpodobností s problematikou koronaviru. Po sérii nejrůznějších nepromyšlených názorů se postupně, pod viditelným tlakem veřejného mínění, formuje názorová hladina, kterou již nezajímají nejrůznější domněnky a falešné zprávy, nýbrž realita měnícího se světa jako primární podmínka života »po pandemii«. Propaganda se viditelně začíná formovat do dvou relativně samostatných názorových jednotek.

Nejen laická veřejnost, ale i odborníci, skutečná esa z oboru, jsou stále více polarizováni do dvou protichůdných skupin názorů. První skupina prosazuje přístup k problému na základě axiomu, že bez ohledu na cokoliv, i za cenu deformace zákona, je prvořadé chránit zdraví lidí. Druhá skupina naopak zastává »racionální«, ekonomický pohled na věc tezí, že zastavíme-li ekonomiku, negativní důsledky ve finále poškodí mnohem více lidí než v prvním případě. Mimo racionální i mravní chápání jsou ti, kteří přepočítávají hodnotu člověka na peníze (každý z nás prý v průměru »stojí« 1,2 mil. Kč), a ti, kteří uvažují, do jakého věku by se měl nemocný udržovat při životě.

Přítomnost odlišných názorů nestačí. Oba jsou ve své podstatě legitimní. Člověk potřebuje vědět, jak to skutečně je. Z lidského i společenského hlediska. Žít v neznámu, v dilematu, se dlouho nedá. I jeskynní předchůdce člověka vyhledával pospolitost jako formu své obrany. Proto by bylo velmi špatné, abychom se jako společnost rozhádali, začali se podezírat, vyčítat si a rozeštvávat. Není a nebude to lehké, bezkonfliktní, nebude to selanka, ale velká zkouška mravní síly každého z nás.

Uvědomme si, kolik nás boj s koronavirem již stál. Nejviditelnější jsou opatření na podporu českého hospodářství. Díky nástrojům přímé podpory, odkladu daní a státním zárukám za úvěry zamíří do naší ekonomiky 1,2 bilionu korun. Neboli 21,5 % HDP. To nás řadí na jedno z prvních míst. Vyplatí se to? Myslím, že ano. Pouze nesmíme usnout na vavřínech. To platí i pro neocenitelný vzestup občanské iniciativy a mravní odpovědnosti našeho lidu. Skláním se před ním a děkuji mu.

Ladislav ŠAFRÁNEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 32 hlasů.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.